Wtryskarka Roboshot - stabilna platforma produkcyjna na miarę nadchodzących wyzwań

Wtryskarka Roboshot - stabilna…
Tworzywa sztuczne od momentu swojego wynalezienia rewolucjonizują sektor produkcji przemysłowej. Dziś jako samodzielna branża stanowią podstawę rozwoju kluczowych gałęzi gospodarki, nie tylko w krajach rozwiniętych. Z uwagi na ilość wyzwań, jakie niesie ze sobą produkcja tworzyw sztucznych, sektor ten już dziś wyróżnia się pod względem stopnia innowacyjności. Dynamicznie zmieniające się otoczenie gospodarcze oraz rosnące wymogi w zakresie ochrony środowiska czy zużycia energii powodują, że producenci tworzyw sztucznych zmuszeni są szukać jeszcze bardziej efektywnych rozwiązań technologicznych. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, japońska firma FANUC oferuje innowacyjne wtryskarki ROBOSHOT, które pozwalają produkować wysokiej jakości detale przy zachowaniu najwyższych wymogów w zakresie ochrony środowiska oraz ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię.

Rosnąca moc tworzyw

Tworzywa sztuczne to bardziej popularna nazwa polimerów syntetycznych i chemicznie modyfikowanych polimerów naturalnych. Ich produkcję rozpoczęto na początku XIX wieku. Pierwszym tworzywem, które zaczęto wówczas produkować na dużą skalę, był bakelit, oparty na żywicy fenolowo-formaldehydowej. Rozwój przemysłu, a także rosnąca popularność bakelitu spowodowały, że w kolejnych latach zaczęły pojawiać się nowe tworzywa, tj. celuloid czy nylon, które zaczęły rewolucjonizować inne branże przemysłu. W drugiej połowie XX w. produkcja tworzyw sztucznych stała się jeszcze bardziej popularna a ich zastosowanie coraz bardziej powszechne. Swoje miejsce znalazły zarówno przy masowej produkcji zderzaków samochodowych, jak i wyrobów medycznych.

Dziś tworzywa sztuczne stosowane są na masową skalę w praktycznie każdej dziedzinie życia i stanowią podstawę funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu, w tym tych najbardziej strategicznych. Ten dynamiczny wzrost zainteresowania i produkcji tworzyw sztucznych związany jest z ich zaletami, które są nieosiągalne w przypadku innych materiałów. To przede wszystkim atrakcyjna cena, niska masa, wysoka wytrzymałość, nieprzepuszczalność dla gazów i wody, przezroczystość oraz możliwość barwienia i nadrukowywania. Cechą szczególnie ważną w dzisiejszych czasach jest także możliwość ich wielokrotnego użycia pod postacią różnorodnych produktów.

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne rośnie praktycznie na całym świecie. W Polsce już od kilku lat daje się zauważyć dużo większy wzrost zużycia tworzyw sztucznych w porównaniu z krajami Europy Zachodniej. Jest to związane z sukcesywnym wzrostem zamożności Polaków oraz z coraz wyraźniejszą modernizacją polskiej gospodarki.

Potrzeba matką innowacji

Tworzywa sztuczne są z natury innowacyjne, dlatego w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat bardzo sprzyjały rewolucyjnym zmianom w nauce oraz technologii. Potencjał rozwoju samej branży tworzyw sztucznych także jest ogromny, jednak nie brakuje tu realnych zagrożeń, które skutecznie mogą ten rozwój ograniczać. Największym z nich wciąż pozostaje ograniczony zasób kapitału, co bezpośrednio przekłada się na możliwości inwestycyjne przedsiębiorców, głównie w nowoczesne technologie stanowiące podstawę globalnej branży. Drugim czynnikiem, który w nieco odleglejszej perspektywie będzie decydował o sile branży oraz konkurencyjności całego polskiego przemysłu, są regulacje unijne związane z emisją gazów cieplarnianych. Z uwagi na fakt, że produkcja energii w Polsce oparta jest przede wszystkim na węglu, najbardziej energochłonne sektory gospodarki, do których należy przemysł chemiczny czy branża tworzyw sztucznych, będą ponosić największe koszty wprowadzania unijnych dyrektyw. Koszty te będą nieporównywalnie większe niż w innych krajach Europy. Trzecim istotnym czynnikiem, który może wpłynąć negatywnie na rozwój sektora, jest cena ropy naftowej, ponieważ to właśnie ropa naftowa wciąż jest najważniejszym surowcem do wytwarzania tworzyw. Obecnie ceny kształtują się na niskich poziomach, jednak ryzyko ich znacznego wzrostu w kolejnych latach jest bardzo duże, co będzie niosło ze sobą istotne zagrożenie dla całej branży. Nie bez znaczenia jest także słabnące tempo rozwoju gospodarki światowej. Niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne tworzy pewne bariery i producenci mają świadomość, że nie są w stanie im zapobiegać. Pozytywnym czynnikiem jest jednak fakt, że rośnie grono przedsiębiorców, którzy są przekonani, że można aktywnie minimalizować ryzyka dzięki przemyślanym inwestycjom w sprawdzone technologie.

FANUC


Czytaj więcej: Wtryskarki 526

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC
 

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2