Zbankrutował znany producent AGD

Zbankrutował znany producent… Ogłoszone we wtorek bankructwo hiszpańskiej spółki Fagor Electrodomésticos nie było zaskoczeniem dla obserwatorów rynku. Już w połowie października zarząd spółki złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami. W ciągu czterech następujących miesięcy firma miała wprowadzić działania restrukturyzacyjne. Wtorkowe ogłoszenie bankructwa było konsekwencją braku porozumienia w sprawie spłaty zadłużenia. Ponadto koncern Mondragón, będący spółką matką producenta AGD, odmówił pomocy ze względu na niekorzystne rokowania poprawy sytuacji w spółce Fagor, której zadłużenie szacowane jest na 1,1 mld dolarów.

Bankructwo Fagor Electrodomésticos bezpośrednio przekłada się na sytuację spółek zależnych, w tym także wrocławskiego producenta AGD, firmy FagorMastercook (dawny Wrozamet). Już pod koniec października zarząd firmy złożył wniosek o upadłość w sądzie handlowym w San Sebastian.

Linie produkcyjne we wrocławskich zakładach są w chwili obecnej nieczynne, a pracownicy przebywają na urlopach. Firma poinformowała na swojej stronie internetowej, iż ze względu na kłopoty finansowe Grupy Fagor wstrzymana została obsługa serwisowa sprzętu. W związku ze spodziewanym ogłoszeniem bankructwa FagorMastercook pracę może stracić 1300 osób.

Specjalne działania w sprawie FagorMastercook zapowiedziała grupa robocza powołana przez wiceminister gospodarki, Ilonę Antoniszyn-Klik. Ich celem ma być - w zależności od sytuacji - znalezienie inwestora zainteresowanego kupnem fabryk, bądź pomoc pracownikom, którzy zagrożeni są zwolnieniami.

FagorMastercook jest jednym z największych producentów sprzętu AGD w Polsce. W 2011 roku spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie niemal 900 mln złotych. Jeszcze we wrześniu spółka rozpoczęła wraz firmą Haier realizację nowej inwestycji - budowy fabryki lodówek, w której zatrudnienie miało znaleźć 500 osób.

Grupa Fagor jest piątym co do wielkości europejskim producentem sprzętu AGD, z ponad 16-procentowym udziałem w rynku hiszpańskim i ponad 14-procentowym we Francji. W 2012 r. odnotowała 1,2 mld euro przychodu.

Czytaj więcej:
AGD 8
Rynek 928

plastik
plastik
*.156.60.131

Wysłany: 2013-12-21 18:52:06

Wczoraj gazeta wrocławska opisała problemy dostawców FagorMastercooka:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/1070324,dostawcy-fagor-mastercook-maja-klopoty-stracili-miliony-zlotych,id,t.html