Zielony polietylen na stadionowe siedziska

Zielony polietylen na stadionowe… Innowacyjne wykorzystanie zielonego polietylenu brazylijskiego koncernu Braskem.

Jeszcze nie tak dawno temu Polacy ekscytowali się wykończeniem nowych stadionów na Euro 2012. Przy budowie obiektów wykorzystywano tworzywa sztuczne, w tym poliamidy przeznaczone do tworzenia siedzisk. Wielka impreza piłkarska dobiegła końca, a kolejna odbędzie się za dwa lata w Brazylii. Tym razem będą to już Mistrzostwa Świata. I tak jak Polacy kilkanaście miesięcy temu, tak i teraz Brazylijczycy pracują nad swoimi stadionami.

Jedną z aren mundialu za dwa lata będzie legendarny stadion Morumbi w Sao Paulo. Mogąca pomieścić prawie 70 tys. widzów arena wyposażona będzie w siedzenia wykonane z polietylenu z naturalnych surowców. Dostawcą materiału będzie brazylijski koncern Braskem.

Dwa lata temu został on pierwszym na świecie producentem polietylenu wysokiej gęstości i liniowego polietylenu niskiej gęstości ze źródeł odnawialnych. Etanol używany do jego wytwarzania pochodzi z miejscowych upraw trzciny cukrowej. Udział odnawialnego materiału w produkcie może osiągnąć nawet 100 proc., w zależności od aplikacji. Każda wyprodukowana tona zielonego polietylenu wiąże nawet 2,5 tony dwutlenku węgla zawartego w atmosferze, przyczyniając się do redukcji gazów cieplarnianych. Inną zaletą zielonego tworzywa jest możliwość jego całkowitego odzysku przy użyciu powszechnie dostępnych metod.

Morumbi, Sao Paulo


Czytaj więcej: