Zmiana kolorów w systemach gorącokanałowych

Zmiana kolorów w systemach… Firma Wadim Plast opracowała nową końcówkę dyszy, za sprawą której możliwa jest zmiana koloru w systemach gorącokanałowych.

Zmiana koloru w systemach gorącokanałowych zwykle napotyka na spore trudności. Dzieje się tak, bo ze względu na swoją budowę system gorącokanałowy jest elementem niesprzyjającym szybkiej zmianie koloru. Przy produktach, dla których konieczne jest częste manewrowanie barwą, w szczególności w aplikacjach opakowaniowych, wielogodzinne „przechodzenie” z jednego koloru na drugi powoduje powstawanie ogromnej ilości wadliwych detali, a czas pracy wtryskarki podczas zmiany koloru spisany jest na straty.

W niektórych przypadkach czas, który niezbędny jest do całkowitej zmiany koloru, bez smug w obszarze przewężki, wynosi kilka a nawet kilkanaście godzin. Producenci systemów gorącokanałowych próbują więc za wszelką cenę zminimalizować ryzyko długiego czasu potrzebnego na zmianę barwy. W tym celu optymalizowane są średnice oraz geometria kanałów w rozdzielaczach, dobierane są dysze o odpowiednich dla danej wypraski średnicach kanałów wewnętrznych, i wreszcie tworzone są specjalne końcówki dysz wspomagające szybką zmianę koloru.

Końcówka Mikser


Tak postąpił właśnie choćby Wadim Plast, opracowując końcówkę dyszy o nazwie Mikser.

Końcówki można używać we wszystkich uszczelnianych na obudowie dyszach. Dysza z końcówką typu „Mikser” posiada takie cechy jak znakomita separacja termiczna dyszy, równomierny rozkład temperatury w dyszy, łatwość w zabudowie dyszy. Jednak w przeciwieństwie do dysz tradycyjnych pozwala na znacząco szybsze „przejście” z jednego koloru na drugi.

Za sprawą końcówki Mikser udało się uzyskać redukcję z ponad 500 wtrysków potrzebnych do zmiany koloru dla dyszy tradycyjnej do kilkunastu wtrysków. Ponadto testy pokazały, że w przypadku dyszy „tradycyjnej” zmianę koloru uzyskano po 80 cyklach. Po zastosowaniu końcówek Mikser pełna zmiana koloru nastąpiła po 20 cyklach.

Zasada działania końcówki Mikser polega na tym, że podczas przepływu przez tę końcówkę następuje podział strugi tworzywa. W efekcie część materiału płynie wokół końcówki ruchem śrubowym, a część materiału przepływa wzdłuż tulejki. Podczas takiego przepływu strugi te wzajemnie się ze sobą mieszają, co pozwala na uzyskane w tym obszarze materiału o dużej jednorodności i zapobiega powstawaniu „martwych” obszarów, które wpływają nie korzystnie na czas zmiany koloru.

Czytaj więcej:
Kompleksowe rozwiązania dla produkcji i przetwórstwa
 

Kompleksowe rozwiązania dla produkcji i przetwórstwa tworzyw sztucznych. Wtryskarki, peryferia, systemy chłodzenia, Systemy Gorącokanałowe, normalia, narzędzia do obróbki powierzchni. Formy wtryskowe, Produkcja wtryskowa w standardzie Cleanroom ISO8.

Polska, 05-816 Reguły, Graniczna 10
Molder_tomek
Molder_tomek

Wysłany: 2010-05-11 14:17:30

Uzywalem tej koncowki.Tekst nie zgadza sie z rzeczywistoscia. Zmiana kolorow oraz inne parametry ponizej przecietnych. Uwazajcie na Wadima! Nie polecam.