Aglomerowanie wilgotnych odpadów z tworzyw sztucznych

Aglomerowanie wilgotnych odpadów…
Niemiecka firma Pallmann Maschinenfabrik opracowała nową metodę aglomerowania wilgotnych odpadów z tworzyw sztucznych.

Rozwiązanie zaproponowane przez Pallmann jest odpowiedzią na problem związany z powstawaniem odpadów podczas produkcji i przetwarzania tworzyw termoplastycznych. Cala rzecz polega na wykorzystaniu w ponownej produkcji wszystkich tych surowców wtórnych, które można poddać odpowiednim technikom przetwórczym.

Obecnie często zdarza się tak, że wykorzystywanie wartościowych oryginalnych surowców znacznie spada zmniejszając tym samym wydatki produkcyjne. Założeniem podstawowym jest więc wyprodukowanie czystego, sypkiego granulatu, którego jakość nie zostanie naruszona w procesie przetwarzania. Przetwarzanie odpadów jest o tyle łatwiejsze, im z większym, grubościennym i bardziej zwartym materiałem ma się do czynienia.

Aglomerowanie wilgotnych odpadów z tworzyw sztucznych


Niestety w przypadku przetwarzania cienkich odpadów foliowych i włóknistych lub materiałów spienionych w większości przypadków nie udaje się uzyskać sypkiego produktu nadającego się do ponownego wykorzystania. Zasada ta znajduje odbicie również w przypadku odpadów podywanowych, które zazwyczaj składają się z wielu komponentów. I tu właśnie z pomocą ma przyjść propozycja Pallmann Maschinenfabrik. By przeciwdziałać tym niedogodnościom opracowała ona rozwiązanie o nazwie Plast Aglomerator PFV.

Jego istota polega na tym, że takie tworzywa jak polietylen, polipropylen, polistyren, poliamid, PET, polichlorek winylu, ABS, jak również włókniny i materiały wiązane (np. papier z pokryciem tworzywem sztucznym, mieszanki tworzywa z drewnem, mieszanki proszków z tworzyw, tworzywa z dodatkami organicznymi lub nieorganicznymi itd.) mogą być przetwarzane w jednej instalacji w procesie ciągłym.

W porównaniu do innych procesów jak np. wytłaczanie, termoplasty nie są rozgrzewane w Plast Aglomeratorach do temperatury topnienia i tym samym narażone są jedynie na niewielkie negatywne wpływy wysokotemperaturowe.

Zaletami procesu aglomerowania są brak degradacji termicznej tworzywa, a tym samym brak negatywnego wpływu na jego jakość, wysoki stopień sypkości razem z wyjątkową zwięzłością. Oznacza to, że przy dalszym przetwarzaniu materiał nie ulega rozpadowi. Kolejnymi zaletami procesu jest wysoki ciężar nasypowy oraz niska zawartość wilgoci.

Wraz z urządzeniem Plast Aglomerator do nabycia jest również instalacja kompresji wilgoci. Umożliwia ona przetworzenie wilgotnych lub nawet mokrych materiałów do postaci wartościowego aglomeratu. Poziom wilgotności w materiale zasypowym może sięgać nawet do 40 proc. Plusem jest tu fakt, że dodatkowe suszenie po procesie aglomerowania jest niepotrzebne, a osiągany poziom wilgotności w materiale końcowym nie przekracza 1 proc. Produktem końcowym uzyskiwanym na Plast Aglomeratorach jest materiał o wysokiej gęstości zasypowej, którego wartości pozwalają na ponowne wykorzystanie w procesie wytłaczania bez udziału dodatkowych narzędzi dławiących.

Urządzenie firmy Pallmann istnieje w różnych wielkościach i osiąga wydajności rzędu 60 - 1500 kg/h.

Czytaj więcej: Maszyny 511 Recykling 657Reportaże

Forum

Mariuszklodz

Własna firma produkcyjna 2021-01-14

Erni43l

Poszukiwany/poszukiwana: osoba z wiedzą o recyklingu PET 2021-01-13

Piotrekente

Czas cyklu 2021-01-01

Echo_Plast

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-10-02

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22