Akcja "Drzewko za butelkę" 2007 zakończona

Akcja "Drzewko za butelkę"… 1,5 mln butelek PET zebrano w ramach tegorocznej akcji "Drzewko za butelkę" odbywającej się w wybranych miastach naszego kraju. Impreza odbywała się od 21 maja do 21 czerwca. Zebrane odpady poddano recyklingowi do recyklingu, a uczestnicy akcji otrzymali sadzonki drzew i krzewów do posadzenia w wybranych przez siebie miejscach.

Akcja "Drzewko za butelkę" odbyła się po raz piąty. I ponownie przyniosła rekordowe wyniki. Choć oficjalne statystyki nie są jeszcze znane, to wiadomo że poprawiono ubiegłoroczne osiągnięcia. W 2006 r. wzięło w niej udział 17,5 tys. dzieci. Zebrano 825 288 butelek oraz posadzono 992 drzewka.

W tym roku dużą aktywność wykazały m.in. szkoły z Tarnowa. Patronem akcji w tym mieście były bowiem Zakłady Azotowe Tarnów. Maluchy pobiły zeszłoroczny wynik zbierając łącznie 187 282 plastikowych butelek PET. W ub. roku zgromadzili ich 157 926. W tarnowskiej zabawie uczestniczyło 17 placówek oświatowych.

Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś najlepsi „zbieracze” butelek zostali dodatkowo wyróżnieni nagrodami. W tarnowskim Ogródku Jordanowskim posadzono symboliczne drzewko. Ponadto wszystkim szkołom rozdano 17 drzewek ozdobnych, które wyrosną w otoczeniu placówek.


Nie próżnowały również szkoły z Nowej Sarzyny. Tam akcję nadzorowały Zakłady Chemiczne „Organika-Sarzyna”.

Tamtejsi młodzi uczniowie z 15 szkół zebrali 246 636 butelek. Posadzili również 150 drzewek. Najaktywniejsze szkoły otrzymały nagrody w postaci dofinansowania wycieczek ekologicznych i krajoznawczych.

W tegorocznym „Drzewku za butelkę” uczestniczyły takie firmy jak: Anwil S.A., HSH sp. z o.o., Ashland Poland sp. z o.o. Zakład Produkcji Żelkotu, Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A., Branżowa Organizacja Odzysku S.A., Zakłady Chemiczne "Organika-Sarzyna" S.A., Brenntag Polska sp. z o.o., Petrochemia Blachownia S.A., Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., Warter Spółka Jawna, Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku S.A., PCC Rokita S.A.

„Drzewko za butelkę”, to nazwa ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, która z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska odbywa się w maju i czerwcu w wielu miejscowościach Polski.

Została ona zainicjowana cztery lata temu przez Sekretariat Programu „Odpowiedzialność i Troska”. Jednak jej istnienie nie byłoby możliwe bez aktywnego wsparcia wielu polskich firm chemicznych.

Jedną z przesłanek programu jest pokazanie, że chemia jest przyjazna ludziom i środowisku. Logo Programu (dłonie okalające molekuły) symbolizuje troskę z jaką branża chemiczna przygląda się własnej działalności wytwórczej i odpowiedzialność we wszystkich obszarach oddziaływania - nie tylko na środowisko, ale też na zdrowie ludzi.

Szacuje się, że w naszym kraju rocznie wytwarza się 130 tys. ton butelek PET. Bardzo szybko zapełniają się nimi składowiska odpadów, dlatego zorganizowanie działań mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej i prostych zasad odzyskiwania PET, ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska.

Czytaj więcej:
Ekologia 450

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kaprolaktam
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kaprolaktam, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8
Żywice epoksydowe, poliestrowe, do farb proszkowych
 

Aktualizacja

Żywice epoksydowe, poliestrowe, do farb proszkowych, żelkoty i topkoty, utwardzacze, żywice fenolowo-formaldehydowe

Polska

Reportaże

Forum