Alpla wchodzi w recykling HDPE

Alpla wchodzi w recykling…

Alpla, światowy producent opakowań z tworzyw sztucznych, dzięki przejęciu dwóch hiszpańskich firm, rozszerza swoją działalność w zakresie recyklingu poliolefin.

Posiadając dwa własne zakłady recyklingu PET w Austrii i w Polsce (PET Recycling Team) oraz spółki joint venture w Meksyku i Niemczech, Alpla od dawna jest uznanym partnerem w dziedzinie przetwórstwa tego materiału. Obecnie zdolność produkcyjna tych zakładów wynosi 70 000 ton rocznie. Teraz firma robi kolejny krok, kupując dwa zakłady recyklingu HDPE.

W październiku tego roku Alpla podpisała umowy nabycia Suminco S.A. w Montcada (niedaleko Barcelony) oraz Replacal S.L. w Palencji (na północ od Madrytu). Obie firmy należą do hiszpańskiego  przedsiębiorstwa rodzinnego posiadającego ponad 35-letnie doświadczenie w produkcji recyklatów HDPE. Roczna zdolność produkcyjna zakładów, zatrudniających łącznie 50 pracowników, zostanie zwiększona do 35 000 ton. Przedsiębiorstwa będą nadal działały w ramach istniejącego zarządu. Kontrahenci zgodzili się nie ujawniać żadnych dalszych szczegółów.

Dostępność i wysoka jakość

- Inwestycja w dwa zakłady recyklingu w Hiszpanii przybliża nas o jeden krok do naszego ogólnego celu, jakim jest bycie wiodącym producentem zrównoważonych opakowań z tworzyw sztucznych - wyjaśnia Georg Lässer, dyrektor ds. recyklingu w firmie Alpla.

Do tej pory dużą część recyklatów HDPE wytwarzanych przez Suminco i Replacal wykorzystywano do produkcji rur korugowanych przeznaczonych do systemów kanalizacyjnych i innych zastosowań przemysłowych. Obecnie Alplazamierza wykorzystać je również do produkcji opakowań. 

- Zabezpieczamy zaopatrzenie naszych zakładów produkcyjnych w surowce i robimy wszystko, aby osiągnąć cele gospodarki o obiegu zamkniętym - podkreśla Lässer. 

Gospodarka o obiegu zamkniętym

W 2018 roku ALPLA podpisała Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi (New Plastics Economy Global Commitment), którego celem jest ograniczanie i eliminowanie - już u źródeł ich powstawania - odpadów plastikowych oraz związanych z nimi zanieczyszczeń. Jest to inicjatywa Fundacji Ellen MacArthur, a projekt jest realizowany przy ścisłej współpracy z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Zdefiniowanym celem Alpla jest rozszerzenie działalności recyklingowej i aby go zrealizować firma przeznaczyła na ten cel kwotę w wysokości 50 milionów euro. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, wszystkie rozwiązania opakowaniowe Alpla mają do 2025 roku w pełni nadawać się do recyklingu. Ilość materiałów pochodzących od konsumentów poddanych recyklingowi ma stanowić 25 procent całkowitego zużycia surowców przez firmę.

O Alpla

Grupa Alpla jest jedną z wiodących firm zajmujących się opakowaniami z tworzyw sztucznych. Zatrudnia 20 800 pracowników i posiada 178 zakładów w 46 krajach. Alpla posiada własne zakłady recyklingu: PET Recycling Team z siedzibą w Austrii i w Polsce oraz w formie spółek joint venture w Meksyku i Niemczech. Alpla współpracuje z Texplast (Niemcy) w zakresie recyklingu PET od lipca 2018 roku.

alpla-hdpe-recycling-suminco
Zakład recyklingu HDPE Suminco S.A. w Montcada w Hiszpanii

JL