Aseptyczne rozwiązania Sidel do pakowania mleka UHT w butelki PET

Aseptyczne rozwiązania Sidel…

Belgijski producent mleka, firma Inex, wybrał aseptyczną linię do rozlewania w butelki PET firmy Sidel, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na lokalnie produkowane mleko, spowodowane marcowymi ograniczeniami związanymi z wirusem COVID-19. Dzięki nowej i zrównoważonej linii pakującej firmy Sidel, Inex planuje zwiększyć wydajność produkcyjną poprzez dostarczanie produktów mlecznych poddawanych błyskawicznej sterylizacji (UHT) w butelkach PET.

Inex, będący gorącym zwolennikiem zrównoważonego rozwoju oraz dostarczania wysokiej jakości mleka, jest w 100% prywatną firmą działającą w samym sercu Belgii. Eksportuje 50% swoich wyrobów do krajów sąsiednich i produkuje różnorodne autentyczne wyroby mleczne, w tym - świeże mleko UHT o wydłużonej przydatności do spożycia, napoje mleczne, śmietanę i inne produkty mleczne. Mleko jest dostarczane wyłącznie przez lokalnych belgijskich rolników, a firma Inex nawiązała długotrwałe relacje ze swoimi dostawcami. Inex produkuje marki własne dla wiodących sprzedawców detalicznych, a także produkty sygnowane swoją nazwą. 

Aby zwiększyć moce produkcyjne i jednocześnie zmniejszyć swój wpływ na środowisko, firma Inex ściśle współpracowała z firmą Sidel w celu zaprojektowania i zainstalowania nowej aseptycznej linii rozlewniczej, która będzie rozlewała jej mleko UHT w bezpieczną, trwałą i przyjazną dla użytkownika butelkę PET.

Kwestie środowiskowe jako istotny czynnik dla podjęcia decyzji dotyczącej opakowań PET

Aby pomóc firmie Inex lepiej zrozumieć korzyści płynące z przejścia z kartonu na biały PET, firma Sidel wsparła Inex w weryfikacji doświadczeń związanych z podobnymi instalacjami, a także przyjrzeniu się im.

- Firma Sidel była doskonałym partnerem do współpracy. Wszystkie przedstawione przez nią punkty widzenia jasno wskazywały, jakie korzyści przyniesie nowa linia - komentuje Steven Dierickx, dyrektor generalny firmy Inex. Niektóre z najważniejszych rozważań skupiały się na fakcie, że PET nie tylko doskonale pasuje do bezpiecznych produktów o przedłużonej trwałości i niskiej kwasowości, ale jest również materiałem w 100% nadającym się do recyklingu w obiegu zamkniętym. Ponadto, produkcja przy użyciu Aseptic Combi Predis firmy Sidel, rozwiązania typu "formuj-napełnij-zgrzej" z suchą sterylizacją preform i nakrętek, jest znacznie bardziej przyjazna dla środowiska. W toku produkcji nie używa się wody, a do sterylizacji butelki używa się bardzo niewielkiej ilości środków chemicznych. 

Nowe opakowanie PET dla mleka UHT firmy Inex (odtłuszczonego, tłustego itp.) o pojemności 0,5 l i 1 l wyróżnia się na tle tradycyjnych opakowań kartonowych. Biała butelka PET oferuje stabilną ochronę przed światłem, wydłużając okres przydatności do spożycia i zapewniając integralność produktu bez konieczności stosowania folii aluminiowej. Firma Sidel ściśle współpracowała z dostawcą preform, aby zagwarantować jakość wtrysku preform i zweryfikować szczelność szyjki i nakrętki butelki za pomocą unikalnego testu B180, zapewniając brak wycieków z butelki podczas poziomego przechowywania w lodówce.

- Nowa butelka PET zawiera co najmniej 25% PET pochodzącego z recyklingu i jest o 20% lżejsza niż inne butelki z tworzywa sztucznego (PE), a zatem pozostawia o 20% mniejszy ślad węglowy - komentuje Steven Dierickx. 

Potencjał linii pakujących zwiększa aseptyczną produkcję 

- Początkowo klient preferował specjalną konstrukcję linii z pewnymi możliwościami optymalizacji konfiguracji produkcyjnej, ze względu na ograniczenia przestrzenne w zakładzie. Dlatego zasugerowaliśmy firmie Inex podział produkcji między dwa budynki - mówi Sébastien Sergues, Kierownik ds. rozwoju biznesowego dla kategorii Żywność w firmie Sidel. W rezultacie przepływ produkcji na nowej linii PET został rozdzielony pomiędzy fabrykę zajmującą się butelkowaniem i etykietowaniem oraz magazyn przeznaczony do paletyzacji, owijania palet i zarządzania wysyłką, z paczkami transportowanymi między tymi dwoma lokalizacjami. Cała linia do pakowania PET została w całości wyprodukowana przez firmę Sidel z zastosowaniem zoptymalizowanego rozwiązania End-of-Line. 

Produkcja rozpoczyna się przed ustalonym terminem, aby móc sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na mleko 

Rozpoczęcie komercyjnej produkcji na linii aseptycznej pierwotnie miało nastąpić w połowie marca. Jednak w związku z wybuchem epidemii COVID-19, zapotrzebowanie na mleko pochodzące z rynku lokalnego gwałtownie wzrosło, a firma musiała zwiększyć wolumen produkcji. Dzięki ścisłej współpracy pomiędzy zespołami firm Inex i Sidel, produkcja mogła ruszyć z trzytygodniowym wyprzedzeniem.

- Szybka rozbudowa linii przed wyznaczonym terminem sprawiła, że mogliśmy poradzić sobie z koniecznością zwiększenia produkcji. Było to możliwe wyłącznie dzięki ogromnemu wsparciu, jakie otrzymaliśmy od ekspertów firmy Sidel na miejscu i zdalnie. Wspólnie znaleźliśmy również rozwiązanie umożliwiające zwiększenie liczby zmian z dwóch do trzech - wspomina Steven Dierickx 

Nowa aseptyczna linia do pakowania PET jest bardzo wydajna, a firma Inex przeszła intensywne szkolenie operacyjne w zakresie zarządzania nią. Linia otwiera również przed firmą przyszłe możliwości zwiększenia elastyczności produkcji w zakresie obsługi różnych formatów i zastosowania alternatywnej metody dla pakowania innych produktów, takich jak śmietana, w butelki PET. 

- W październiku ubiegłego roku belgijska królowa, Matylda, odwiedziła fabrykę Inex, aby dowiedzieć się więcej o lokalnej zrównoważonej produkcji żywności. Wykazała duże zainteresowanie tematem i wyraziła uznanie dla naszych pracowników. Jesteśmy naprawdę dumni z jej zainteresowania oraz wyrażonej opinii - podsumowuje Steven Dierickx.

brak
 

Maszyny pakujące

Switzerland