Au revoir, plastikowe kubki…

Au revoir, plastikowe kubki……

Od Nowego Roku we Francji obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zakaz dotyczy jednorazowych kubków i talerzyków, butelek na wodę używanych w szkolnych stołówkach, mieszadełek i słomek używanych w gastronomii i w sprzedaży na wynos oraz plastikowych patyczków do uszu.

Kolejne wyroby jednorazowego użytku (np. słomki do napojów, pojemniki styropianowe, plastikowe opakowania na owoce i warzywa o masie mniejszej niż 1,5 kg) zostaną zakazane od 1 stycznia 2021 r., co ma być dalszym krokiem w kierunku rządowego celu wycofania wszystkich plastików jednorazowego użytku do 2040 r.

Jednocześnie prawo zezwala na komercyjne udostępnianie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, pod warunkiem, że są one wykonane w co najmniej 50% z materiałów biodegradowalnych.

...

Tajlandia z kolei rozpoczyna rok 2020 od zakazu używania plastikowych toreb w głównych sklepach, kontynuując rządową kampanię, której celem jest całkowity zakaz sprzedaży tworzywowych reklamówek w 2021 r. 

Varawut Silpa-Archa, minister zasobów naturalnych i środowiska Tajlandii, rozpoczął Nowy Rok wizytą w jednym ze sklepów w Bangkoku, gdzie rozdawał kupującym torby wielokrotnego użytku.

- Jeszcze niedawno Tajlandia znajdowała się na szóstym miejscu wśród krajów najbardziej zanieczyszczających odpadami środowisko morskie. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy spadliśmy na 10 miejsce w tym niechlubnym rankingu - powiedział minister.

Ministerstwo zasobów naturalnych poinformowało, że kraj ograniczył w zeszłym roku zużycie plastikowych toreb o 2 miliardy sztuk, czyli około 5 765 ton, co jest efektem kampanii zachęcającej konsumentów do dobrowolnej rezygnacji z plastikowych toreb.

Do kampanii przyłączyło się już 75 członków tajlandzkiego stowarzyszenia sprzedawców detalicznych, miedzy innymi spółka CPALL, która prowadzi w Tajlandii ponad 10 000 sklepów wielobranżowych 7-Eleven, jednej z najsilniejszych globalnych marek w segmencie mniejszych sklepów.

...

Od 1 stycznia 2020 r. w sklepach w szwajcarskiej Genewie nie otrzymamy już bezpłatnej foliówki. Oprócz obowiązującego w całym kantonie zakazu bezpłatnych jednorazowych toreb plastikowych, władze Genewy wprowadziły również zakaz sprzedaży jednorazowych słomek, mieszadeł do napojów, talerzy, sztućców i kubków wykonanych z tworzyw sztucznych (w tym oksybiodegradowalnych). Sprzedającym te wyroby grozi od wczoraj grzywna w wysokości co najmniej 100 CHF.

Zakaz nie dotyczy wyrobów wykonanych z materiałów przydatnych do kompostowania, zgodnie z normą EN13432.

produkty-zakazane
Zdjęcie: Le News.ch

JL
plastimo
plastimo

Wysłany: 2020-01-03 13:42:34

Czy polscy producenci odkryją swoją szansę i zaczną zastępować tworzywa sztuczne biodegradowalnymi? Czy zapełnią powstałą lukę opakowaniami kompostowalnymi? Pewnie dalej będą biadolić, że się nie opłaca, że tworzywa kompostowalne są drogie, że kto to kupi... Zachód już dawno przechodzi na produkty ekologiczne a Polska jak zwykle czeka nie wiadomo na co.