Automat zwrotny Tomra R1 przyjmie nawet 100 puszek jednorazowo

Automat zwrotny Tomra R1 przyjmie…

Firma Tomra, producent automatów opakowań zwrotnych, zaprezentowała urządzenie Tomra R1, które pozwala konsumentom wrzucić jednorazowo do maszyny nawet 100 puszek i butelek - zamiast podawać je do maszyny jeden po drugim. 

- Przy tak alarmującym wzroście zanieczyszczenia środowiska odpadami tworzyw sztucznych, chcieliśmy sprawić, aby recykling stał się tak wygodny i przyjemny, jak to jest tylko możliwe - wyjaśnił Harald Henriksen, szef działu Tomra Collection Solutions

Dzięki możliwości wrzucenia do automatu nawet 100 opakowań po napojach za jednym razem, recykling w Tomra R1 jest nawet pięć razy szybszy niż w maszynie z pojedynczym podawaniem. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie skraca się czas zwrotu puszek i butelek.

Automaty zwrotne Tomra R1 są już obecne w Norwegii, Szwecji oraz w USA. W najbliższych miesiącach maja się również pojawić w Niemczech. 

Jak to działa?   

Wystarczy otworzyć klapę i wrzucić puste puszki i plastikowe butelki do maszyny. Po jej zamknięciu rozpoczyna się proces liczenia i sortowania. Po zakończeniu tej operacji można odebrać bon z kwotą depozytu.

W krajach gdzie działają systemy kaucyjne za opakowania po napojach, w każdym większym sklepie stoją automaty do odbioru puszek i butelek. Niestety, opakowania należało do tej pory wrzucać do maszyny pojedynczo, co znacznie wydłużało czas operacji. Możliwość wrzucenia "na raz" całej zawartości worka została przyjęta przez klientów z zadowoleniem.

- Maszyna jest fantastyczna! Klienci ją uwielbiają, a niektórzy przychodzą do sklepu tylko z jej powodu - cieszy się Fredrik Hallenstvedt, kierownik sklepu w Meny Borreveien w Norwegii. - Od czasu zainstalowania maszyny zanotowaliśmy ponad 200% wzrostu liczby zwracanych pojemników w porównaniu z rokiem poprzednim.

Urządzenie Tomra R1 jest rozwijane od 2015 roku, a kilka prototypów przetestowano w sklepach, które najczęściej są miejscem zwrotu opakowań. Aby znacząco zwiększyć odbiór opakowań, automat Tomra R1 został wyposażony w sortowniki powietrzne zamiast mechanicznych. Urządzenie posiada też innowacyjny system natychmiastowego rozpoznawania pojemników Tomra Flow Technology i łączy się z firmową platformą Internet of Things.

Urządzenie było testowane zarówno w sklepach detalicznych jak i firmach recyklingowych na terenie Szwecji i Norwegii już od 2016 r.