Azoty Tarnów oddały produkcję Tarflenu

Jednostka Ratownictwa Chemicznego przejęła od Azotów Tarnów zadania związane z przetwórstwem Tarflenu. JRCh to spółka zależna tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Tarflen to nazwa handlowa policzterofluoroetylenu (PTFE), czyli prościej mówiąc konstrukcyjnego tworzywa sztucznego fluorowego o właściwościach, które w wielu segmentach współczesnego przemysłu są praktycznie niezastąpione. Jest to niejako odpowiednik bardzo dobrze znanego Teflonu, czyli tworzywa firmy DuPont.

Produkt od początku lat 70. ubiegłego wieku był wytwrzany w Zakładach Azotowych w Tarnowie. Teraz jednak ZAT przekazuje do swojej spółki zależnej technologię przetwórstwa Tarflenu. Od niedawna odbywa się ona w na Wydziału Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Recyklingu Jednostka Ratownictwa Chemicznego.

Wspomniane już właściwości tworzywa są bardzo szerokie. Przede wszystkich Tarflen cechuje praktycznie całkowita odporność chemiczna, wysoka wytrzymałość dielektryczna niemal niezależna od temperatury, ciśnienia oraz częstotliwości prądu. Ponadto tworzywo wyróżnia się niskim współczynnikiem tarcia i nieprzyczepnością jakichkolwiek substancji. Zakres stosowania tego materiału waha się w granicach od - 260 st. C do +260 st. C.

Charakterystyka tworzywa sprawia, że znajduje ono swoje zastosowanie jako materiał antykorozyjny, antyadhezyjny, antyfrykcyjny i jako dielektryk nawet w najtrudniejszych warunkach pracy. Trafia na potrzeby branży budowlanej, elektrotechnicznej, maszynowej, włókienniczej, papierniczej, lotniczej, samochodowej, spożywczej.

Jeśli chodzi o konkretne przykłady jego użycia, to wykonywane są z niego m.in. elementy różnego rodzaju aparatury i armatury, sprzęt laboratoryjny, uszczelniacze, folie i taśmy izolacyjne, a nawet dysze do wytłaczania makaronu.

Czytaj więcej: Inwestycje 716

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8