BASF na K 2010

BASF na K 2010 Koncern BASF był jednym z wystawców podczas ostatnich targów K 2010. Zaprezentował m.in. ciekawy model krzesła wykonanego z dostarczonego przez siebie tworzywa.

Siedzisko tego krzesła wykonane zostało z tworzywa sztucznego Ultradur (PBT). Łączy ono piękno kształtu z wysoką funkcjonalnością i zostało opracowane za pomocą uniwersalnego narzędzia do symulacji Ultrasim.

Zgodnie z założeniami krzesło ma być używane w takich obiektach publicznych jak szpitale, lotniska, hale widowiskowe, sale konferencyjne i poczekalnie. Musi być zatem solidne, wielofunkcyjne, wygodne i estetyczne.

W tym celu sięgnięto po tworzywo sztuczne Ultradur w wariancie wzmocnionym włóknami szklanymi. Jest to tworzywo niełamliwe, odporne na warunki atmosferyczne, promieniowanie ultrafioletowe i środki czyszczące, a ponadto daje się łatwo obrabiać we wtryskarce. Również wymagania w zakresie wzornictwa są bardzo wyrafinowane. Projektantom udało się połączyć ergonomię i funkcjonalność. Wrażenie optycznej lekkości powstaje dzięki cienkim krawędziom siedziska, wysokie oparcie zapewnia wygodę podczas długiego siedzenia.


Do udanego projektu krzesła przyczyniła się wiedza BASF w zakresie CAE (komputerowego wspomagania prac inżynierskich). Przy mechanicznej optymalizacji części składowych we ścisłej współpracy z projektantami zmieniano np. takie parametry jak grubość ścianek w celu osiągnięcia zadowalającej wytrzymałości i sztywności. Przykładowo przy obciążeniu 150 kg oparcie może odgiąć się do tyłu tylko o dwadzieścia centymetrów. Obok klasycznych symulacji wypełniania inżynierowie używają także opartej na tzw. morphingu optymalizacji kształtu, będącej częścią metody symulacji Ultrasim firmy BASF, która pozwala na jeszcze większą redukcję ciężaru w ostrych mechanicznych warunkach brzegowych i przy konieczności uwzględnienia życzeń projektantów odnośnie kształtu.

Czytaj więcej:
Targi 1280