BASF na targach Fakuma 2014

BASF na targach Fakuma 2014
Podczas tegorocznych targów Fakuma w niemieckim Friedrichshafen BASF zaprezentuje innowacje w zakresie tworzyw konstrukcyjnych, poliuretanów i masterbaczy do zastosowań w branży motoryzacyjnej, elektrycznej i elektronicznej oraz medycznej. Tworzywa te mogą być także stosowane w naszym życiu codziennym, m.in. do produkcji kapsułek do kawy czy krzeseł.

Kapsułki do kawy

BASF jest jednym z pierwszych producentów tworzyw sztucznych, który poszerza swoją linię produktów PBT (politereftalan butylenu) o nowy specjalny gatunek zoptymalizowany pod kątem produkcji hermetycznych kapsułek kawy, które utrzymują aromat.

Konstrukcyjne tworzywo Ultradur B1520 FC chroni przed wilgocią i tlenem oraz zatrzymuje aromaty bez potrzeby stosowania jakichkolwiek innych skomplikowanych powłok. To odróżnia kapsułki Ultradur od innych kapsułek formowanych wtryskowo, które zwykle są pakowane osobno, a także od wielowarstwowych kapsułek termoutwardzalnych.

Dzięki dopuszczeniu do zastosowań w kontakcie z żywnością ten nowy gatunek nadaje się nie tylko do kapsułek kawy, lecz także do formowanych wtryskowo cienkościennych opakowań do kosmetyków i artykułów żywnościowych. Pierwsze prototypowe kapsułki kawy z nowego materiału wykonane zostały przez firmę CCS GmbH.

Poliamidy dla branży meblarskiej

Na stoisku firmy BASF będzie można wypróbować krzeseł A-Chair marki Brunner. Zostały one wykonane z materiału Ultramid B3EG10 SI, jednego z czterech przedstawicieli nowej rodziny poliamidów firmy BASF dla branży meblarskiej. Ta rodzina produktów, zaprezentowana po raz pierwszy na targach tworzyw sztucznych K 2013 w Düsseldorfie, łączy wysoką jakość powierzchni z doskonałymi właściwościami mechanicznymi i chemicznymi tworzyw o specjalnych właściwościach ogniotrwałych.

Konstrukcyjne tworzywa sztuczne i TPU dla branży motoryzacyjnej

Jako pierwszy producent poliuretanu termoplastycznego (TPU) firma BASF dopracowała ten materiał pod kątem jego szerokiego zastosowania na zewnątrz pojazdu bez konieczności malowania. Producent samochodów PSA Peugeot Citroën użył nowego gatunku TPU o nazwie Elastollan AC 55D10 HPM do pokrycia nowego modelu Citroën C4 Cactus nakładkami Airbumps. Ta światowa nowość jest wynikiem wielu lat współpracy pomiędzy tym francuskim producentem samochodów, szwajcarskim dostawcą Rehau i firmą BASF. Airbumps to duże, wypełnione powietrzem zderzaki amortyzujące w kontrastowych kolorach: montuje się je na bokach oraz z przodu i z tyłu pojazdu w celu zabezpieczenia nadwozia przed uderzeniami i zadrapaniami oraz nadania mu charakterystycznego wyglądu.

Na stoisku firmy BASF prezentowane będą także innowacyjne komponenty elektrycznego auta BMW i3. Przedni fotel, którego oparcie jest pierwszym formowanym wtryskowo i niemalowanym elementem strukturalnym siedzenia wykonanym z poliamidu o widocznej powierzchni, waży zaledwie 2 kg. Oparcie wykonano z wysoko odpornego na promieniowanie UV poliamidu 6 opracowanego przez firmę BASF specjalnie do tego typu zastosowań (Ultramid B3ZG8 UV).

Pokazany zostanie również duży integralny komponent wykonany z tworzywa Ultradur B4040 G6, który rozdziela dwie powłoki nadwozia. Materiał PBT jest odporny na odkształcenia, niezależnie od panujących warunków klimatycznych, i zapewnia niezbędną odporność na wyboczenia. Formowany wtryskowo komponent składa się z kilku mniejszych elementów zaprojektowanych wcześniej, co przyczyniło się do zmniejszenia stopnia skomplikowania i kosztów przedsięwzięcia.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska


Reportaże

Forum

Rsikorski

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-07-03

Sieah123

Wtrysk PA6 GF 30 2020-05-21

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2020-03-06

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08