BASF wprowadza PolyTHF z surowców odnawialnych

BASF wprowadza PolyTHF z surowców… Koncern BASF po raz pierwszy zaproponował swoim kontrahentom politetrahydrofuran 1000 (PolyTHF 1000) bazujący na surowcach odnawialnych. Firma dostarcza ten środek wybranym partnerom w celu przetestowania różnych zastosowań na dużą skalę.

- PolyTHF 1000 bazujący na materiałach biologicznych ma właściwości jakościowe identyczne z produktami petrochemicznymi - powiedział Andrej Brejc z Działu Półproduktów BASF. - Możliwość rozszerzenia gamy produktów i zastosowań surowców odnawialnych pozwala nam i naszym partnerom na dalsze badanie długo-terminowej akceptacji tej innowacyjnej technologii przez rynek. PolyTHF pochodzi z 1,4 butanodiolu (BDO), produkowanego przez BASF na licencji firmy Genomatica.

BASF jest wiodącym światowym dostawcą PolyTHF. Związek jest używany głównie do produkcji elastycznych włókien spandex dla wielu różnych wyrobów włókienniczych, w tym bielizny, odzieży wierzchniej i sportowej oraz strojów kąpielowych. PolyTHF 1000 jest stosowany jako chemiczny element składowy termoplastycznego poliuretanu (TPU), który jest używany do produkcji elementów butów narciarskich, łyżew, podeszew butów oraz pokryć tablic rozdzielczych w przemyśle motoryzacyjnym, a także węży, folii i osłon przewodów. Jest również stosowany jako komponent termoplastycznych polieteroestrów i polieteroimidów. Inne zastosowania obejmują odlewane elastomery, które są wykorzystywane, na przykład, do wytwarzania kół deskorolek i łyżworolek.

Dział Półproduktów BASF oferuje ok. 700 półproduktów - są to m.in. aminy, diole, polialkohole, kwasy i materiały specjalistyczne. Półprodukty używane są jako materiały wyjściowe dla powłok, tworzyw sztucznych, środków farmaceutycznych, materiałów włókienniczych, detergentów i środków ochrony roślin. W 2014 r. w skali światowej dział osiągnął sprzedaż na poziomie 2,8 mld euro.

Reportaże

Forum