BASF zwiększy produkcję PVP

BASF zwiększy produkcję PVP…
Koncern chemiczny BASF poinformował o planach rozwoju łańcucha wartości poliwinylopirolidonu (PVP), polimeru używanego m.in. w branży farmaceutycznej i kosmetycznej ze względu na swoje właściwości wiążące. Inwestycja o wartości 56 mln euro zaplanowana została na najbliższe cztery lata i ma polegać na rozbudowie istniejących instalacji w Ludwigshafen (Niemcy) i Geismar (Luizjana, USA) oraz rozpoczęciu produkcji w Szanghaju. W ten sposób moce produkcyjne spółki w zakresie PVP wzrosną o 6 tys. ton rocznie.

PVP posiada cechy, które czynią go pożądanym materiałem w wielu gałęziach przemysłu. Bezbarwny polimer nie tylko rozpuszcza się w wodzie, lecz także może wchłonąć znaczne ilości wody; charakteryzuje się także stabilnością temperaturową, stałym pH oraz brakiem jonizacji. Co istotne, substancja nie podrażnia skóry i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Większość produkowanego przez BASF materiału trafia do branży farmaceutycznej. Jako element pomocniczy stosowany jest pod nazwą Kollidon np. w tabletkach, gdzie wykorzystuje się jego właściwości łączące i brak reaktywności. Dzięki jego zastosowaniu substancje aktywne zawarte w tabletkach mogą po połknięciu być szybko uwolnione w postaci płynnej.

Poliwinylopirolidon jest również używany w branży kosmetycznej, do produkcji środków czystości i w przemyśle spożywczym. Odmiana sprzedawana pod marką Luviskol używana jest na przykład w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów, Sokalan to dodatki do detergentów ułatwiające usunięcie zabrudzeń podczas prania, zaś Divergan używany jest w procesie produkcji piwa i wina. Z kolei Luvitec to gatunek PVP stosowany w produkcji membran używanych w procesie dializy i filtracji wody.

PVP został wynaleziony przed 75 laty w laboratorium BASF w Ludwigshafen przez Waltera Reppe. Prekursor PVP, n-winylopirolidon jest produkowany przez BASF od 1939 roku.

Czytaj więcej: Polimery 109

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska