BMW z polimerów zbrojonych włóknami węglowymi

BMW z polimerów zbrojonych… Za trzy lata koncern BMW wprowadzi na rynek swój pierwszy produkowany seryjnie pojazd z napędem elektrycznym - Megacity Vehicle. W rozwiązaniu tym sięgnięto po najnowsze osiągnięcia świata tworzyw sztucznych.

Megacity Vehicle będzie miejskim samochodem o zerowej emisji spalin przeznaczonym do użytku w regionach wielkich metropolii na całym świecie. Pojazd jest obecnie opracowywany w ramach projektu „i”, a dostępny będzie od roku 2013 jako jedna z marek BMW.

BMW Mega CityW kwestii wyboru materiałów, firma odkrywa zupełnie nowe terytorium. Waga samochodu odgrywa kluczową rolę w przypadku pojazdów napędzanych energią elektryczną. Stąd sięgnięcie po wyjątkowo lekki i wysoce wytrzymały kompozyt CFRP (polimery zbrojone włóknami węglowymi). Jest on kluczowym elementem mieszanki materiałowej z jakiej powstaje całe auto. BMW jest obecnie jedyną firmą, która wprowadzi na rynek produkowany seryjnie pojazd zawierający materiały wzmocnione włóknami węglowymi.

BMW zdobyło pierwsze doświadczenia związane z pojazdami elektrycznymi prawie 40 lat temu za sprawą zmodyfikowanego modelu BMW 1602, który przewodził konkurencji chodu i maratonu podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1972 r. w Monachium. W kolejnych latach ta alternatywna technologia napędu była modyfikowana i udoskonalana przy wykorzystaniu wielu mobilnych platform testowych, łącznie z rewolucyjnym modelem BMW E1.

BMW z polimerów zbrojonych włóknami węglowymi


Czytaj więcej: