Bayer wykorzysta dwutlenek węgla do produkcji tworzyw

Bayer wykorzysta dwutlenek… Koncern Bayer realizuje pilotażowy program dotyczący produkcji tworzyw sztucznych z zastosowaniem dwutlenku węgla.

Projekt Bayera polega na stosowaniu dwutlenku węgla, jednego z gazów cieplarnianych, jako elementu składowego tworzyw. Inicjatywa o nazwie Dream Production została już nagrodzona w corocznym konkursie “365 Landmarks in the Land of Ideas”, odbywającym się pod patronatem Prezydenta Niemiec. CO2 dostarczany przez przemysł energetyczny ma być stosowany do produkcji wysokiej jakości pianek, zastępując tym samym część ropy, zazwyczaj wykorzystywanej jako bazowy surowiec.

Projekt wystartował w 2010 r. Oprócz Bayera uczestniczy w nim energetyczny potentat znad Renu firma RWE, Uniwersytet RWTH Aachen i Centrum Katalityczne CAT kampusu uniwersyteckiego. Badacze z firm Bayer i CAT wspólnie opracowali katalizator, bez którego realizacja zadania nie byłaby możliwa.

Zakład pilotażowy w Leverkusen stosuje CO2 pochodzący z zakładu energetycznego RWE, wykorzystującego lignit - składnik węgla brunatnego o stosunkowo dobrze zachowanej strukturze drewna - jako nośnik cieplny przeznaczony do wytworzenia związku chemicznego, stosowanego w produkcji wysokiej klasy tworzywa na bazie poliuretanu. Przemysłowa produkcja tworzyw wykorzystująca CO2 ma się rozpocząć w 2015 r.

Poliuretan jest obecnie używany w wielu obszarach codziennego życia, w tym w materacach, meblach, elementach przemysłu motoryzacyjnego, izolacji budynków oraz w lodówkach.

Bayer


brak
 

Poliwęglany oraz komponenty do produkcji poliuretanów, lakierów, klejów jak i dodatki

Polska