Bio-Fed uzupełnia portfolio o zbilansowane biomasą kompoundy PP

Bio-Fed uzupełnia portfolio…

Firma Bio-Fed z Kolonii, oddział Akro-Plastic GmbH, rozszerzyła swoje portfolio o kompoundy M·Vera z certyfikatem zrównoważonego rozwoju ISCC PLUS lub REDcert², które są produkowane z polipropylenu (PP) zbilansowanego biomasą. Źródłem surowca do produkcji PP są roślinne odpady olejowe i tłuszczowe, które powstają w różnych procesach, np. w przemyśle spożywczym.

ISCC PLUS i REDcert2 to wiodące systemy certyfikacji zrównoważonego rozwoju dla materiałów na bazie bio i materiałów pochodzących z recyklingu w przemyśle chemicznym. Certyfikacja zapewnia identyfikowalność zrównoważonego przepływu materiałów wzdłuż całego łańcucha wartości.

Ponieważ proces tworzenia wartości produktów w przemyśle chemicznym jest często bardzo złożony, stosuje się w tym celu podejście oparte na bilansie masowym. W tym procesie certyfikowane produkty są wytwarzane przy użyciu zrównoważonych źródeł surowców (biomasa lub recyklat na bazie materiałów kopalnych), aby zastąpić równoważną ilość zasobów kopalnych w procesie produkcji.

Nowe produkty są sprzedawane przez Bio-Fed pod nazwami M·Vera PPH i M·Vera PPC. Przejście z konwencjonalnego polipropylenu na wariant zrównoważony jest łatwe dla przetwórców, ponieważ materiał może być stosowany w produkcji jako rozwiązanie typu drop-in bez konieczności dostosowywania parametrów procesu. Alternatywa materiałowa o zmniejszonym śladzie węglowym oferuje stałe właściwości i nadaje się do szerokiego spektrum zastosowań, począwszy od formowanych wtryskowo opakowań cienkościennych i przezroczystych pojemników po dwuosiowo orientowane folie (folie BOPP) i zaawansowane aplikacje z włókien (proces meltblown). Wysoka wytrzymałość polipropylenu zbilansowanego biomasą umożliwia produkcję wkładów włókninowych z bardzo cienkimi, odpornymi na rozdarcia włóknami. Na przykład maski FFP2 z wkładami włókninowymi wykonanymi z PP mogą być teraz dzięki temu materiałowi produkowane w oparciu o zrównoważony surowiec.

bild-fig-1
Przykład zastosowania M·Vera PPC

Oprócz kompoundów M·Vera PPH i M·Vera PPC, Bio-Fed we współpracy ze swoją spokrewnioną firmą AF-COLOR oferuje odpowiednie przedmieszki. Zgodnie z zakresem zastosowania w gospodarce z obiegiem zamkniętym - nazywanej po angielsku Circular Economy - te nowe przedmieszki barwiące noszą nazwy AF-CirColor i AF-CirCarbon. Portfolio jest uzupełnione przez odpowiednie przedmieszki dodatków AF-CirComplex.

- Cieszymy się, że możemy zaoferować naszym klientom coraz szersze portfolio produktów nadających się do łatwej integracji z ich istniejącymi procesami produkcyjnymi. Dzięki temu możliwe jest przejście na materiały bardziej przyjazne dla środowiska - mówi Stanisław Haftka, kierownik działu sprzedaży w firmie Bio-Fed.