CCL otwiera w Austrii centrum rozwoju zrównoważonych etykiet shrink sleeve, działające na całą Europę

CCL otwiera w Austrii centrum…

CCL Industries, światowy lider w produkcji etykiet, zabezpieczeń i opakowań, otworzył nowe centrum rozwoju zrównoważonych etykiet termokurczliwych w austriackim Dornbirn.  Dostarcza ono etykiety shrink sleeve do firm w całej Europie, także w Polsce.

Nowy zakład produkcyjny to inwestycja o wartości 50 milionów euro. Jej wyróżnikiem jest  ponad dwukrotne zwiększona powierzchnia w porównaniu do poprzedniej lokalizacji w Hohenems. Blisko 10 000 m2 przeznaczono na produkcję i magazyn. Ten ostatni jest całkowicie zautomatyzowany oraz posiada inteligentne oprogramowanie sterowane komputerowo w celu optymalizacji zarządzania przestrzenią magazynową i automatyzacji logistyki wewnętrznej.

„Relokacja wiązała się z wieloma udoskonaleniami zarówno w obrębie samego budynku, jak i wyposażenia w najnowocześniejszą technologię do produkcji etykiet shrink sleeve. Obiekt  został zaprojektowany zgodnie z wymogami zrównoważonego rozwoju. Zapewnia także naszym pracownikom bardziej optymalne warunki pracy. Celem jest dalsza redukcja śladu węglowego związanego z produkcją" - mówi Günther Birkner, członek zarządu w CCL.

dsc-0695


Budynek przyjazny dla środowiska

W ramach innowacji i energooszczędności do ogrzewania budynku wykorzystuje się ciepło generowane w procesach technologicznych przez maszyny produkcyjne, sprężarki i system termicznego utleniania rozpuszczalników. Systemem ogrzewania i chłodzenia zarządza główne centrum dystrybucji.

„Na dachu zainstalowanych jest ponad 2 000 paneli fotowoltaicznych o mocy 900 kWp. Produkują one równowartość 721 000 kWh rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu prądu przez 200 gospodarstw domowych. Ponad 80 procent wyprodukowanej energii elektrycznej jest zużywane na potrzeby własne. Pozwala nam to zmniejszyć zużycie CO2 o 338 ton rocznie” - wyjaśnia Bernd Schmidle, kierownik budowy w CCL Dornbirn, który zarządzał planowaniem i budową nowego budynku oraz wdrożeniem najnowszych technologii.

Nowy zakład posiada już certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego według normy ISO 14001.

dji-0382-2


Zrównoważone etykiety shrink sleeve – Hub nowego centrum

Shrink sleeve to technologia dekoracji i zabezpieczania butelek oraz wielu innych rodzajów opakowań, która nie wymaga użycia kleju. Etykiety pod wpływem wysokiej temperatury obkurczają się na pojemnikach, otulając je niczym „druga skóra”. Doskonale sprawdzają się także na nietypowych czy nieregularnych kształtach opakowań, idelanie przylegając do ich powierzchni.

W Dornbirn wytwarzana jest najnowsza generacja zrównoważonych etykiet shrink sleeve. Są one wykonane z pływającej folii poliolefinowej o niskiej gęstości, co sprawia, że łatwo oddzielają się od opakowania w procesie rozdrabniania i separacji, a tym samym idealnie wspierają odzyskiwanie surowców i wydajny recykling.

„EcoFloat jest naszą flagową marką wśród etykiet typu shrink sleeve. Ten materiał jest już dobrze znany w branży opakowań” - wyjaśnia dyrektor generalny Jens Winkler. „Cieszymy się, że z naszego nowego zakładu w Dornbirn możemy dostarczać ekologiczne etykiety termokurczliwe zarówno do lokalnych, jak i międzynarodowych klientów z całej Europy, także z Polski. Doceniają oni nie tylko nasze nowatorskie podejście, ale też poczynione inwestycje w najnowsze technologie i niezawodny serwis techniczny".

Jednym z przykładów zastosowania EcoFloat jest udane i wielokrotnie nagradzane wdrożenie zrealizowane z międzynarodową marką Henkel. Wraz z nią CCL zdobył nagrodę AWA (Alexander Watson Associates) w kategorii „Wkład w ochronę środowiska” za zrównoważony projekt butelki na płyn do płukania tkanin Vernel (firmy Henkel) z nowoczesną etykietą shrink sleeve: Henkel and CCL win AWA Award for new sleeve technology.

CCL przyjmuje kompleksowe podejście do zrównoważonego rozwoju, działając zgodnie z koncepcją 3R (Reduce, Reuse, Recycle - redukuj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi). Idąc krok dalej, firma aktywnie wspiera recykling za pomocą własnych zrównoważonych rozwiązań.

Reportaże

Forum