Chińczycy przejmą Gorenje - UE wyraziła zgodę

Chińczycy przejmą Gorenje…
Chiński producent elektroniki użytkowej Hisense Group uzyskał zgodę Unii Europejskiej na przejęcie Gorenje - słoweńskiego producenta szerokiej gamy sprzętu gospodarstwa domowego. Grupa Gorenje należy do czołowych europejskich firm z branży AGD, a jej akcje notowane są na giełdach w Warszawie i w Ljubljanie.

Komisja Europejska stwierdziła, że transakcja "nie budzi obaw o naruszenie zasad konkurencji, biorąc pod uwagę ograniczoną łączną pozycję rynkową przedsiębiorstw oraz fakt, że wielu konkurentów pozostanie na rynku po transakcji".

W maju zarząd Gorenje poinformował, że firma wybrała ofertę chińskiej grupy Hisense, oferującej nabycie pakietu 50% i jednej akcji spółki po cenie 12 euro za sztukę. Suma transakcji wyniesie łącznie 293 mln EUR.

Grupa Gorenje zatrudnia ponad 11 000 pracowników i posiada zakłady produkcyjne w w Serbii, Słowenii i Czechach, a także centra badawczo - rozwojowe w Szwecji, Słowenii, Holandii i Czechach. W 2017 r. grupa odnotowała roczne obroty w wysokości 1,31 mld euro.

Przedsiębiorstwo Hisense Electric produkuje urządzenia elektroniczne, począwszy od pralek, lodówek i klimatyzatorów, a skończywszy na laptopach, smartfonach i telewizorach. Jej akcje są notowane na giełdzie w Szanghaju.

JL
Żródło: eur-lex.europa.eu