Coboty Sidel automatyzują produkcję w zakładzie Nestlé

Coboty Sidel automatyzują…

Firma Nestlé zainstalowała ostatnio w swoim zakładzie w Orbe (Szwajcaria) dwie jednostki CoboAccess_Pal - oparte na kobotach urządzenia przemysłowe do paletyzacji opracowane przez firmę Sidel, charakteryzujące się pełnym bezpieczeństwem i łatwością obsługi. Dzięki automatyzacji paletyzacji kapsułek Special.T, zakład Nestlé Suisse SA Orbe uzyskał wyższą jakość przygotowywanych palet przy jednoczesnym ułatwieniu pracy swoim pracownikom. Źródłem tej ostatniej korzyści jest platforma automatyzacji oparta na sterownikach PLC oraz komputerach, wykorzystywana przez rozwiązanie, zapewniająca lepszą kontrolę nad trajektoriami procesów podnoszenia i układania przedmiotów przez koboty. W związku z sukcesem urządzenia i rosnącym zapotrzebowaniem na podobne rozwiązania umożliwiające współpracę ludzi i technologii, firma Sidel niedawno rozszerzyła i uzupełniła swoje portfolio produktów opartych na kobotach o średnią wersję oferującą większą ładowność, która została wprowadzona na rynek w maju 2019 roku.

Przewiduje się, że w latach 2017-2022 wartość światowego rynku herbaty wzrośnie o 7,9 mld dolarów ze względu na coraz bardziej widoczne trendy, takie jak nacisk na jakość produktów oraz wprowadzanie na dojrzałych rynkach egzotycznych smaków, a także podkreślanie pozytywnego wpływu herbaty na zdrowie w skali globalnej. 

Nestlé Suisse SA Orbe - zakład wytwarzający herbatę w kapsułkach pod znaną marką Special.T - odpowiada na rosnącą popularność tego napoju. - W przeszłości w zakładzie wyposażonym w linie o niskiej i średniej prędkości, paletyzacja gotowych produktów odbywała się ręcznie. Wraz z koniecznością zwiększenia wydajności produkcji, pojawiła się także potrzeba wprowadzenia rozwiązań do paletyzacji opartych na kobotach, aby operatorzy nie musieli wykonywać już powtarzalnych i nieergonomicznych czynności. Zamiast tego chcieliśmy, żeby skupili się w tym czasie na zajęciach wytwarzających większą wartość dodaną - wyjaśnia Cédric Rey, kierownik ds. utrzymania ruchu, odpowiedzialny za obszar wypełniania i pakowania, a także za wdrażanie usprawnień w firmie Nestlé. 

Zespół zakładu Nestlé Suisse SA Orbe zwrócił się do firmy Sidel z zapytaniem o rozwiązanie oparte na kobotach już w 2017 roku, wykorzystując wieloletnie relacje pomiędzy podmiotami. W tym czasie firma Sidel pracowała już nad opracowaniem nowego rozwiązania do paletyzacji przy pomocy kobotów, zatem zapytanie oznaczało dla zespołu możliwość bezpośredniego włączenia wymagań klienta do swojego nowego programu.

sidel

Sukces w zakładzie Nestlé Suisse SA Orbe skutkuje wyższą jakością palet

Zakład Nestlé Suisse SA Orbe dążył do możliwości wykorzystania kobotów - robotów współpracujących z ludźmi, będących jednym z przełomowych rozwiązań Przemysłu 4.0 - do paletyzacji produktów. W związku z tym konieczne było dostarczenie solidnego, precyzyjnego i przyjaznego dla użytkowników rozwiązania stanowiącego odpowiedź na problemy i wyzwania związane ze stabilnością palet.

- W naszym zakładzie w Orbe konieczność idealnej paletyzacji jest absolutnie kluczowa, ponieważ nasze opakowania z kapsułkami herbaty są bardzo lekkie, długie i wąskie. Dlatego też dokładne rozmieszczenie opakowań na palecie i bardzo dokładnie ułożone warstwy są głównymi wymogami gwarantującymi stabilność palet, co pozwala na zapewnienie bezproblemowej podróży produktów przez cały łańcuch dostaw z zachowaniem pełnej integralności i gwarancji, że trafią do rąk konsumentów bez żadnych uszkodzeń. Dodatkowo musieliśmy również zapewnić bezpieczeństwo naszym operatorom. Wdrożenie kobotów musiało wiązać się z utrzymaniem bezpieczeństwa na poziomie znanym z pracy ręcznej, stąd pojawiła się konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa rozwiązania bez konieczności odgradzania robotów od ludzi. Kolejną kluczową kwestią było zapewnienie łatwości obsługi nowego rozwiązania - nie wyobrażaliśmy sobie zastosowania produktu bez wygodnego i intuicyjnego interfejsu człowiek-maszyna - dodaje Cédric Rey.

Zapewnienie lepszej kontroli nad zbieraniem produktów i trajektorią pracy

W zakładzie w Orbe zainstalowano dwa oparte na kobotach urządzenia do paletyzacji, które dołączają do dwóch kompaktowych pakowarek Cermex SW21. Urządzenia CoboAccess_Pal wykorzystują platformę automatyki przemysłowej opartą na połączeniu sterowników PLC oraz komputerów. - Takie połączenie gwarantuje lepszą kontrolę nad procesem kompletacji palet oraz trajektorii pracy kobotów, dzięki czemu pozwala na zapewnienie lepszej jakości i stabilności palet, co ma kluczowe znaczenie dla sprawnego transportu palet w całym łańcuchu dostaw. Co więcej, platforma pozwala na natychmiastowe ponowne uruchomienie maszyny w przypadku potencjalnych problemów lub zatrzymania awaryjnego, dzięki czemu minimalizuje czas przestojów - podkreśla Laurent Cristol, dyrektor ds. klienta strategicznego Nestle, firmy Sidel. 

sidel-2