Debiut energooszczędnej wtryskarki do opakowań PAC-E na targach K 2022

Debiut energooszczędnej wtryskarki…

K 2022 będzie sceną pierwszej globalnej prezentacji najnowszej serii w pełni elektrycznych wtryskarek PAC-E Sumitomo (SHI) Demag.

Zaprojektowana specjalne dla producentów nakrętek i opakowań cienkościennych, nowa w pełni elektryczna, szybkobieżna wtryskarka bazuje na sukcesie linii El-Exis SP – znanej na całym świecie jako najlepsza i najszybsza maszyna na rynku. Uzupełnienie portfolio o serię PAC-E wyznacza kolejny nowy punkt odniesienia w branży pod względem zużycia energii i czystości.

Na międzynarodowych targach w Dusseldorfie firma zademonstruje możliwości nowej maszyny w zakresie zrównoważonego rozwoju na modelu PAC-E o sile zamykania 350 ton. Następne wielkości wprowadzane do portfolio będą w kolejności 420, 250 i 300 ton.

"PAC-E to globalna, całkowicie nowa seria, łącząca całe know-how firm z Japonii oraz Niemiec"- wyjaśnia Arnaud Nomblot, Director Business Development Packaging. Napędy elektryczne i nowo opracowana jednostka wtryskowa o doskonałej wydajności wtrysku zostały opracowane przez japońska spółkę-matkę Grupy.

Dwa szczególne aspekty odróżniają PAC-E od istniejących maszyn hybrydowych do opakowań. Warto zauważyć, że napędy elektryczne zapewniają do 50% oszczędności energii. Szacując koszt 0,30 € = 1kWh, nowy model PAC-E pozwala zaoszczędzić około 70 000 €/ 71 285 $ rocznie w porównaniu do szybkobieżnej hybrydowej wtryskarki. Dodatkowo, smarowanie zamka kolanowego nie powoduje już problemów z zabrudzeniami, gdyż w tym modelu obieg jest całkowicie zamknięty, nie powoduje więc wycieków. Olej jest w obiegu oczyszczany, minimalizuje to konieczność czyszczenia zamka kolanowego, a co za tym idzie zmniejsza to zużycie oleju przez maszynę.

image-1
PAC-E, nowa, całkowicie elektryczna, szybka maszyna dla rynku opakowań, zaprojektowana przez Sumitomo (SHI) Demag będzie prezentowana na K 2022 (hala 15, stoisko D22)


Kompaktowy rozmiar

Mniejsze zużycie energii elektrycznej przez PAC-E to mniejsze zużycie zasobów, ale to nie jedyna wyróżniająca zaleta tej serii: to także mniejszy, kompaktowy rozmiar. Arnaud Nomblot, Director of Business Development Packaging potwierdza, iż  chociaż PAC-E jest krótsza i węższa, zachowuje doskonałą wydajność istniejącej serii hybrydowej, przy znacznej efektywności energetycznej i większej czystości. Chroni to producentów opakowań przed dalszymi trudnościami z dostępnością zasobów oraz niestabilnymi cenami energii elektrycznej.

Przy prędkości wtrysku 550 mm/s, PAC-E sprawdza się również w produkcji opakowań cienkościennych i do żywności w technologii IML. Nomblot potwierdza ‘’ Ta maszyna umożliwi producentom produkcję jeszcze cieńszych i lżejszych opakowań, co spowoduje znaczne zmniejszenie kosztów surowców, odpadów i wysyłki’’. Jest to kolejny dowód na to, że Sumitomo (SHI) Demag konsekwentnie postępuje w myśl swojego hasła przewodniego Act! Sutainably.

Grupa jest ciągle zaangażowana w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, co stwierdza ekspert ds. opakowań. ,, W ramach działań ekologicznych podejmujemy zdecydowane działania, zapewniając, że wszystkie przyszłe innowacje, maszyny i urządzenia są teraz w całości produkowane zgodnie z tą misją oraz zgodnie z unijnym Cyfrowym Paszportem Produktu".

Aby zademonstrować możliwości PAC-E, podczas targów K 2022,  na stoisku firmy w hali 15, stoisko D22, będzie wykorzystana 72-gniazdowa forma dostarczona przez firmę Z-Moulds do produkcji 2100 nakrętek do napojów niegazowanych na minutę. Kopolimer HDPE Eltex HD5211EA-B będzie zapewniony przez firmę Ineos Olefins & Polymers Europe, natomiast firma Eisbar dostarczy zaawansowany system chłodzenia formy i suszenia. Dla zapewnienia optymalnej kontroli jakości, 100% wszystkich nakrętek przejdzie przez system kontroli kamer firmy Intravis.

Najnowsza seria maszyn PAC-E zostanie wprowadzona na rynek w połowie 2023 roku, zaczynając się od 350 ton siły zamykania. Firma planuje sukcesywnie wprowadzać pozostałe siły zamykania do portfolio.

image-2
PAC-E, nowa, całkowicie elektryczna, szybka maszyna na rynek opakowań, produkuje 2100 zakrętek do napojów niegazowanych na minutę podczas K 2022 (hala 15, stoisko D22)