Dobre wyniki Grupy Ciech w II kwartale

Dzięki swoim działaniom Ciech zwiększył w pierwszej połowie roku przychody z eksportu swoich towarów do Azji o 30 proc. r/r. Było to możliwe dzięki dynamicznym wzrostom sprzedaży sody m.in. do Bangladeszu oraz do krajów Azji Południowej. CIECH pozostaje nadal największym zagranicznym dostawcą sody w Indiach. Dodatkowo, sytuacja w chińskim przemyśle chemicznym miała wpływ także na światowy rynek krzemianów czy żywic, na których działa Ciech.

- Zmiany, które zachodzą na chińskim rynku produkcji chemicznej, wpływają na globalny układ sił na rynku sody, żywic czy środków ochrony roślin. Potrafiliśmy wykorzystać sprzyjającą sytuację i zwiększyć naszą ekspozycję na rynku azjatyckim. Mamy odpowiedni poziom know-how po stronie produkcji, jakości i obsługi klienta, by skutecznie rywalizować na globalnym rynku. Potwierdzeniem tego jest także wejście na nowe rynki w biznesie AGRO czy krzemianów - dodał Maciej Tybura.

W obszarze solnym, oprócz podjęcia decyzji o budowie nowego zakładu produkcyjnego w Niemczech, kontynuowano prace nad poszerzeniem portfolio produktowego (lizawki solne i granulat solny).

Wpływ na wyniki biznesu AGRO miały warunki pogodowe. Rolnicy w mniejszym stopniu korzystali ze środków ochrony roślin, ponieważ długa zima skróciła sezon, a wysokie temperatury wiosną utrudniały skuteczną aplikację herbicydów. W efekcie cały krajowy rynek środków ochrony roślin zanotował kolejny spadek wartości sprzedaży. Dlatego CIECH buduje pozycję na rynku międzynarodowym (eksport do Ameryki Północnej i Australii), a dywersyfikację źródeł przychodów w tym segmencie ma wspierać nabycie hiszpańskiego Proplanu za ponad 40 mln euro. Zakup tej spółki umożliwia Grupie Ciech wejście na nowe rynki oraz daje dostęp do portfela substancji aktywnych i rejestracji produktów - kluczowej wartości intelektualnej dla rozwoju biznesu AGRO poza granicami Polski.

W segmencie żywic zanotowano wzrost sprzedaży specjalistycznych i wysokomarżowych produktów. Zakończona została inwestycja w linię do produkcji barwionych żywic epoksydowych stosowanych w budownictwie i drogownictwie. Planowane w kolejnych kwartałach modernizacje linii produkcyjnych mają poszerzyć portfolio produktowe (m.in. żelkoty) i zwiększyć obecność Ciech w perspektywicznych segmentach rynkowych.

W biznesie pianek poliuretanowych doszło do pogorszenia warunków rynkowych: wzrostu cen surowców i niższego popytu ze strony sektora meblarskiego. Mimo tak wymagających warunków produkcja pozostała na niezmienionym poziomie, a przychody okazały się wyższe niż przed rokiem.

Dobre perspektywy ma natomiast rynek krzemianów, służących m.in. do produkcji krzemionki strącanej stosowanej w przemyśle oponiarskim i kosmetycznym. Wiosną tego roku Ciech zwiększył moce produkcyjne o 20 proc., stając się jednym z największych producentów krzemianów w Europie.


brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska