Dodatki do gumy dla zrównoważonej produkcji opon

Dodatki do gumy dla zrównoważonej…

Na targach Tire Technology Expo 2024 w niemieckim Hanowerze Lanxess zaprezentuje swoją kompleksową ofertę dodatków i rozwiązań dla przemysłu oponiarskiego. Od 19 do 21 marca firma zademonstruje, w jaki sposób producenci opon mogą zmniejszyć swój ślad węglowy podczas produkcji, a także ślad węglowy produktu końcowego.

W tym roku zrównoważone produkty chemiczne Lanxess dla przemysłu gumowego zostaną zaprezentowane pod hasłem „Mniej znaczy więcej”. Dr Dietmar Hoff, Global Head of Auxiliaries w jednostce biznesowej Lanxess Rhein Chemie (RCH), mówi: „Koncepcja ta podkreśla, że im więcej produktów Lanxess jest wprowadzanych do procesów produkcyjnych, tym mniej zasobów i czyszczenia jest potrzebnych”.

Antydegradant wkrótce dostępny w zrównoważonym wariancie

Aby spełnić cele producentów opon w zakresie zrównoważonego rozwoju - a mianowicie wyprodukować całkowicie "zielone" opony do 2050 roku - Lanxess oferuje pierwszy zrównoważony środek antydegradacyjny do mieszanek gumowych. Ponad 50 procent zawartości dodatku TMQ będzie oparte na zrównoważonych surowcach. W przypadku TMQ certyfikat ISCC Plus (International Sustainability & Carbon Certification) potwierdza, że kryteria niezawodnego równoważenia są spełnione i prawidłowo stosowane. Zakład produkcyjny w Brunsbuettel, w którym Lanxess wytwarza środek antydegradacyjny, uzyska certyfikat w 2024 roku. Oznacza to, że producenci opon będą mogli stosować zrównoważony wariant TMQ, który pod względem właściwości jest w pełni równoważny ze swoim konwencjonalnym odpowiednikiem, bez konieczności ponownego zatwierdzania.

Antydegradanty to substancje chemiczne, które chronią wulkanizaty przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Przeciwdziałają one procesom degradacji powodowanym przez tlen lub ciepło, które zmieniają właściwości wulkanizatów. Z biegiem czasu mogą wystąpić procesy takie jak depolimeryzacja, zmęczenie, kruchość, pękanie, a nawet rozkład, co prowadzi do fundamentalnego uszkodzenia opony.

Środki antyadhezyjne Rhenodiv - czyste i wydajne

W produkcji gumy arkusze gumowe są zanurzane w płynach "batch-off", aby zapobiec sklejaniu się arkuszy podczas ich składania do przechowywania. Rhenodiv BO-3300 Pearls to najnowocześniejsze rozwiązanie dla bezpyłowego procesu wsadowego, które minimalizuje również potrzebę czyszczenia sprzętu produkcyjnego. W produkcji opon środki antyadhezyjne zapewniają płynny proces formowania. Proces ten zasadniczo polega na umieszczeniu niewulkanizowanej opony w prasie, wulkanizacji, a następnie wyjęciu jej z prasy. Aby zapewnić przyczepność warstw uszczelniających, pianki redukującej hałas i czujników ciśnienia powietrza, pozostałości silikonowego środka antyadhezyjnego muszą zostać całkowicie usunięte z wewnętrznych powierzchni opony za pomocą lasera lub chemikaliów. Dzięki produktom niezawierającym silikonu czynności te są czystsze i mniej uciążliwe. Dla przetwórców wodne, niezawierające silikonu środki antyadhezyjne Rhenodiv firmy Lanxess przyczyniają się zatem do większej efektywności kosztowej i zrównoważonego rozwoju.


lanxess-dodatki-do-opon


Przedstawiamy Rhenocure DR/S: rewolucyjne rozwiązanie dla inżynierii mieszanek gumowych

Rhenocure DR/S oferuje unikalną formułę 50% polietylenoiminy zaadsorbowanej na krzemionce, służącej jako wszechstronny akcelerator wtórny i środek wspomagający dyspersję. Rhenocure DR/S nie zawiera cząsteczek aromatycznych, dzięki czemu podczas wulkanizacji nie powstają toksyczne produkty uboczne. Łatwe dozowanie, szybka dyspersja i rozgałęziona struktura polimeru znacznie zmniejszają kwitnienie, usprawniając proces produkcji.

W przypadku mieszanek opon Rhenocure DR/S zapewnia wyjątkowe korzyści. Działa jako szybki akcelerator wtórny, umożliwiając precyzyjną kontrolę nad procesami sieciowania. W bieżnikach wypełnionych krzemionką poprawia dyspersję krzemionki, aktywuje silanizację i łagodzi efekt Payne'a, prowadząc do doskonałych osiągów opony. Dr Andreas Lang, Head of Marketing Bound Systems w RCH, mówi: "Dzięki Rhenocure DR/S ustanawiamy nowy standard doskonałości w dziedzinie dodatków do mieszanek gumowych, zapewniając inżynierom niezawodne, innowacyjne rozwiązanie do zoptymalizowanej produkcji opon".

Kompleksowe portfolio do produkcji opon

Jednostka biznesowa LANXESS Rhein Chemie jest jednym z największych na świecie dostawców dodatków do gumy i rozwiązań systemowych dla przemysłu przetwórstwa gumy. Jej oferta obejmuje szeroki wybór dodatków stosowanych w szczególności w mieszankach do opon. Należą do nich środki wulkanizujące i dodatki do gumy w postaci wstępnie zdyspergowanej i w innych postaciach, przyspieszacze przetwarzania, środki zapobiegające rewersji, tlenek cynku, antydegradanty i środki do żucia. Gama środków antyadhezyjnych obejmuje granulowane produkty typu batch-off, wewnętrzne rozwiązania natryskowe do pojedynczego i wielokrotnego uwalniania z formy oraz powłoki pęcherzowe. Portfolio uzupełniają farby zewnętrzne, wykończeniowe i do znakowania opon.

Więcej informacji na temat produktów i rozwiązań dla przemysłu gumowego można znaleźć na stronie rch.lanxess.com.

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska

Reportaże

Forum