Duża restrukturyzacja w Rafinerii Jasło

Będą zwolnienia w Rafinerii w Jaśle. Jednocześnie w rafinerii nie będzie już przerabiana ropa ani recykling odpadów plastikowych. Pozostanie tylko linia wytwarzająca asfalt, produkcja oleju i parafin. Planowana jest także produkcja papy, folii i świeczek. Wszystko przez to, że 2006 r. Rafineria zakończyła ze stratą 25 mln zł.

W tym roku Rafineria w Jaśle musi zwolnić ponad połowę załogi. Z 230 pracowników ma pozostać w rafinerii 60 osób. Optymistyczne scenariusze zakładają, że z pracą pożegna się tylko 50 osób. Zarząd spółki zaproponuje im pakiet dobrowolnych odejść, ewentualnie przejścia na inne stanowiska. Wiązać będzie się to ze znacznymi cięciami płac, nawet o 2 tys. zł. A warto zaznaczyć, że rafineria słynęła z wysokich pensji.

Ponadto rafineria odejdzie od przerobu ropy i recyklingu tworzyw. Rozwinięta ma zostać natomiast linia wytwarzająca asfalt. Będzie się też odbywać produkcja oleju i parafin. Firma będzie zajmować się też dystrybucją paliw oraz regranulacją tworzyw sztucznych. Planowane jest również uruchomienie fabryki pap budowlanych, folii oraz świeczek.

Przy nowych liniach produkcyjnych zatrudnienie znajdzie około 90 osób. Na ten cel grupa Lotos ma wydać w najbliższych latach 50-70 mln zł. Produkcja pap powinna ruszyć w marcu 2008 r. Stworzy 60 miejsc pracy. Kolejne 25 miejsc ma się pojawić w zakładzie regranulacji tworzyw sztucznych.

Ubiegły rok Rafineria zakończyła ze stratą 25 mln zł.

Przyczyną kłopotów, które wymuszają restrukturyzację jest, zdaniem szefostwa spółki, decyzja ministra środowiska o zniesieniu tzw. ulgi tworzywowej. Była ona podstawą do funkcjonowania w rafinerii instalacji do recyklingu tworzyw sztucznych. Jej zniesienie spowodowało, że przestało się opłacać przetwarzanie zużytych plastików. Instalacja, która kosztowała zakład około 13 mln zł nie została zamortyzowana w całości - musiała zostać zamknięta. Nie zwróciło się około 4,8 mln zł wartości tej inwestycji.

To jednak nie tłumaczy wszystkiego. Ulga została bowiem zlikwidowana dopiero w styczniu br. Nie mogła więc mieć wpływu na wynik ub. roku. Wedle nieoficjalnych informacji przynajmniej 23 mln straty jest efektem konstruowania rezerw finansowych.

Rafineria w Jaśle powstała w 1888 r. W 1996 firma przekształcona została w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Od 2003 r. firma należy do Grupy Lotos, która ma 80,01 proc. jej akcji.