Dzięki technologii SPQ Südpack rewolucjonizuje druk opakowań

Dzięki technologii SPQ Südpack…

Mniejsze zużycie farby i rozpuszczalników, mniej odpadów produkcyjnych i mniejsze zużycie energii: innowacyjna technologia SPQ (sustainable print quality) firmy Südpack znacząco poprawia bilans emisji CO2 w przypadku druku opakowań. Udało jej się przekonać o tym również jury renomowanego konkursu Deutscher Verpackungspreis 2021. Dzięki temu firma oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie wysokowydajnych folii i druku opakowań została jednym z czterech zwycięzców w kategorii Rentowność.

Südpack wyznacza standardy rynkowe nie tylko w zakresie wysokowydajnych i ekologicznych rozwiązań foliowych, lecz również w druku opakowań. Umożliwia to nowatorska technologia SPQ, oferująca znaczące korzyści w takich obszarach, jak zrównoważony rozwój, efektywność i jakość.

- Krótka żywotność, szczególnie w przemyśle spożywczym, powoduje zwiększone zapotrzebowanie na mniejsze wielkości partii i większą elastyczność przy zachowaniu niezmiennie wysokiej jakości. Jako lider rynkowy i technologiczny z rozległym doświadczeniem w dziedzinie druku opakowań uważamy, że naszym obowiązkiem jest ciągła poprawa bilansu emisji CO2 w naszych produktach i procesach, a tym samym przyczynianie się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju w przemyśle opakowaniowym - wyjaśnia Carolin Grimbacher, wspólniczka zarządzająca Südpack.

SPQ – kamień milowy w technologii fleksodruku

W ramach projektu realizowanego wspólnie ze spółką GOLDSTEIG Käsereien Bayerwald GmbH firmie Südpack dzięki zastosowaniu technologii SPQ udało się zredukować ilość odpadów po użyciu farb i rozpuszczalników w projektach drukarskich o ponad 60%. Towarzyszyła temu dalsza poprawa jakości druku. - To ważny krok ku bardziej ekologicznej przyszłości - uważa również Josef Wagner, który w spółce GOLDSTEIG Käsereien Bayerwald GmbH z siedzibą w Cham we wschodniej Bawarii pełni funkcję prokurenta ds. sprzedaży i marketingu.

Technologia SPQ firmy Südpack korzysta ze stałej palety kolorów. Na etapie wstępnego druku – podobnie jak w przypadku druku offsetowego lub cyfrowego – wszystkie projekty są odwzorowywane automatycznie i w sposób stabilny procesowo za pomocą znormalizowanej palety kolorów. - Wdrożenie niezmiennej stabilności procesu stanowi warunek konieczny optymalizacji efektywności, zrównoważonego rozwoju i jakości. To ona stanowiła największe wyzwanie tego projektu rozwojowego - podsumowuje Carolin Grimbacher.

Stała paleta kolorów skraca również czas przezbrajania – aspekt ten jest szczególnie zauważalny w przypadku często zmieniających się partii towaru. Jednocześnie mniejsza liczba zmian kolorów oznacza również mniejsze zużycie farb i mniejszą ilość odpadów. I wreszcie, co nie mniej ważne, standaryzacja zarządzania kolorami prowadzi do znacznego wzrostu poziomu jakości. Korekty i odbiory druku, które wcześniej trzeba było przeprowadzać na miejscu, są teraz zbędne, a koszty materiałów do symulacji nadruku zminimalizowane.

sm-18-spq-dtverpackungspreis

Dodatkowe skutki innowacyjnego rozwiązania

Zmniejszone zużycie farby, rozpuszczalników i energii, jak również mniejsza ilość odpadów foliowych mają w przypadku zadrukowanych folii opakowaniowych bezpośredni wpływ na bilans emisji CO2. Lepsza jakość druku pozwala również na wyraźne wyróżnienie produktu w punkcie sprzedaży.

Dzięki inteligentnej technologii SPQ dotychczasowy konflikt między efektywnością a jakością fleksodruku został rozwiązany. - Warunkiem tego jest jednak konsekwentna standaryzacja parametrów maszyn i procesów oraz konsekwentne zarządzanie kolorami w całym łańcuchu procesów - twierdzi Carolin Grimbacher.

Jeśli chodzi o dodatkowe nakłady związane z wdrożeniem SPQ, a tym samym wyższe koszty, mogą one zostać zrekompensowane przez uzyskane oszczędności. Zdeklarowanym celem Südpack jest wprowadzenie na rynek tej ekologicznej technologii druku wysokiej jakości bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Ledwie na rynku, a już zdobywa nagrody

Pod koniec lipca 24-osobowe jury złożone z ekspertów z dziedziny biznesu, badań i nauki wyróżniło to rewolucyjne rozwiązanie nagrodą Deutscher Verpackungspreis w kategorii Rentowność. - To szczególne wyróżnienie niezmiernie nas cieszy - podkreśla Carolin Grimbacher.

Reportaże

Forum