Ekologiczny czynnik DuPont dla układów chłodniczych

Ekologiczny czynnik DuPont… W ramach pilotażowego projektu realizowanego w lipcu 2014 r. w jednym z mediolańskich supermarketów inżynierowie z włoskiej firmy serwisowej Crea SpA dokonali przezbrojenia średniotemperaturowego, hybrydowego układu chłodniczego R-404A/CO2 na czynnik Opteon XP40 (R-449A) firmy DuPont. W porównaniu z R-404A nowy czynnik chłodniczy o GWP wynoszącym 1397 odznacza się wyraźnie niższym potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego. Należy on do nieustannie powiększającej się gamy czynników chłodniczych DuPont o niskim GWP. Stosuje się go jako zamiennik czynników R-404A i R-507A, które są obecnie powszechnie stosowane w nowych i istniejących komercyjnych i przemysłowych układach chłodniczych, nisko- i średniotemperaturowych z bezpośrednim odparowaniem.

Układ średniotemperaturowy sprężarek chłodniczych w systemie hybrydowym R-404A/CO2 składa się z sześciu sprężarek śrubowych Bitzer z elektronicznymi zaworami rozprężnymi, obsługujących 73 komory i siedem chłodni. Podczas przygotowań do konwersji, do systemu sterującego wprowadzono dane dla Opteon XP40. Prace rozpoczęły się po zamknięciu sklepu w sobotę wieczorem i zostały zakończone w niedzielę rano na długo przed otwarciem. Po opróżnieniu instalacji z poprzedniego czynnika chłodniczego w pierwszej kolejności wymieniono filtr osuszacz, jak w przypadku rutynowej obsługi serwisowej. Następnie instalację opróżniono, przeprowadzono test szczelności i napełniono czynnikiem Opteon XP40. Konwersja przebiegła bez żadnych problemów.

- Konfiguracja układu na potrzeby Opteon XP40 była bardzo prosta i wymagała jedynie wprowadzenia nowych współczynników za pomocą komputera, ponieważ w instalacji zastosowano elektroniczne zawory rozprężne oraz rozwiązania ADAP-KOOL1 firmy Danfoss - powiedział Claudio Bresolin z firmy Crea SpA. - Nie było potrzeby wymiany osprzętu ani oleju. Pomiary dokonane przed modyfikacją i po niej wykazały, że wprowadzony czynnik charakteryzuje się wyraźnie wyższą efektywnością energetyczną od wcześniej stosowanego czynnika R-404A.

Opteon XP40


- Nasz klient był bardzo zadowolony z przejścia na czynnik Opteon XP40 - powiedział Franco Bresolin, współwłaściciel Crea SpA. - Wymiana odbyła się całkowicie bezproblemowo i nie spowodowała żadnych zakłóceń w działalności handlowej sklepu. System po modyfikacji działał bez problemu i bardzo stabilnie. Wydajność chłodnicza pozostała bez zmian. Temperatury chłodzenia mieszczą się w ramach tolerancji określonych dla sprężarek śrubowych Bitzer nawet podczas najgorętszych dni.

W najbliższej przyszłości planowane jest przezbrojenie układów na Opteon XP40 w kolejnych supermarketach.

Opteon XP40 jest nieniszczącym warstwy ozonowej czynnikiem chłodniczym z grupy hydrofluoroolefin o niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego. Odznacza się zrównoważonym połączeniem korzystnych właściwości i stanowi zamiennik dla czynników R-404A/R-507A w komercyjnych i przemysłowych układach chłodniczych ze sprężarkami wyporowymi i bezpośredniego odparowania oraz w mroźniach. Przy GWP niższym o około 65 proc. w porównaniu z czynnikami R-404A/R-507A, Opteon XP40 spełnia wymogi nowego unijnego rozporządzenia nr 517/2014 w sprawie fluorowanych gazów, które wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. Celem tego rozporządzenia jest stopniowa redukcja ton ekwiwalentu CO2 na rynku w ciągu najbliższych 15 lat. Do roku 2030 spowoduje to obniżenie poziomu emisji o około 80 proc. Od 1 stycznia 2020 r. zabronione będzie w większości zastosowań wykonywanie usług serwisowych z wykorzystaniem gazów HFC o wartości GWP 2500 lub wyższej.

Czytaj więcej:

brak
 

Tworzywa konstrukcyjne, elastomery termoplastyczne, elastyczne folie, tworzywa, farby drukarskie

Polska

Reportaże

Forum