Elana SA uruchomiła instalację do produkcji polimeru PET

Elana SA uruchomiła instalację…
7 marca 2003 roku w Elanie S.A. w Toruniu nastąpiło oficjalne otwarcie najnowszej instalacji do produkcji polimeru butelkowego (SSP – solid-state polycondensation).

Elana SA dotąd była kojarzona głównie jako producent włókien poliestrowych, które miały zastosowanie m.in. w produkcji tkanin, dzianin, firan, koronek, poduszek i kołder. Teraz głównym produktem tych największych w Toruniu zakładów przemysłowych staje się polimer do wytwarzania butelek PET.

Zdolność produkcyjna nowej instalacji to około 75 tysięcy ton rocznie. Obecnie dwie czynne instalacje funkcjonujące w spółce Elana-Pet wytwarzają około 48 tysięcy ton rocznie. W sumie po otwarciu nowej instalacji zdolność produkcyjna Elany wyniesie ponad 120 tysięcy ton. Dla porównania tegoroczne zapotrzebowanie polskiego rynku na ten produkt ocenia się na 140 tysięcy ton.

Nowa instalacja, zakupiona ze szwajcarskiej firmy Bühler, kosztowała 40 milionów złotych. Instalacja znajduje się w najwyższym budynku przemysłowym postawionym w Toruniu - ma 52 metry. Jest to po latach pierwsza większa inwestycja Elany, będąca początkiem unowocześniania firmy, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia.

Poza rynkiem polskim, firma będzie też sprzedawać polimer m.in. do Niemiec, Austrii i krajów skandynawskich. Dzięki tej inwestycji Elana umocni się na pozycji lidera wśród producentów polimeru butelkowego w Europie Środkowej.


brak
 

Specjalnością firmy Elana PET jest skup tworzyw sztucznych i recykling PET. Nasze doświadczenie sięgające 1998 roku pozwala nam produkować m.in. płatki PET

Polska