Engel nagrodzony na targach Plastpol za system ecodrive

Engel nagrodzony na targach…
Jak zawsze podczas targów Plastpol, firma Engel przedstawiła innowacyjne rozwiązania dla przetwórstwa tworzyw sztucznych. I jak niemal co roku została wyróżniona przez Targi Kielce w konkursie na najlepsze produkty pokazywane w trakcie wystawy.

W tym roku na stoisku Engla można było zapoznać się z kilkoma nowinkami. Najważniejszą z nich był innowacyjny system ecodrive, w który wyposażone były poszczególne maszyny prezentowane przez firmę.

Pierwszą z nich była wtryskarka Engel duo pico z napędem ecodrive i wydajnym robotem liniowym z serii Engel viper 20. Wtryskarka duo pico to mała, szybka, kompaktowa maszyna, a dzięki wyposażeniu jej w napęd ecodrive również energooszczędna. W połączeniu z nową serią robotów viper mogła zagwarantować jeszcze większą wydajność. Z kolei sam robot dzięki konstrukcji ze spawanych laserowo profili stalowych odznaczał się mniejszym niż zwykle ciężarem własnym i zdecydowanie większym ciężarem manipulacyjnym. Zastosowanie inteligentnego oprogramowania vibration controls pozwoliło wyeliminować drgania własne robota, także w przypadku długich skoków, co zmaksymalizowało jego wydajność.

Engel, Plastpol 2011


Napęd ecodrive można było znaleźć także w hybrydowej wtryskarce bezkolumnowej Engel e-victory. Była ona przedstawiana jako maszyna wysokoprecyzyjna, energooszczędna i cicha. Dużym plusem był fakt, że nie wymagała chłodzenia. Tę korzyść osiągnięto właśnie dzięki zastosowaniu serwoelektrycznego agregatu wtryskowego w połączeniu z serwohydrauliczną jednostką zamykania. Bezkolumnowa konstrukcja wtryskarki Engel e-victory, pozwala na swobodny dostęp do jednostki zamykania, umożliwiając tym samym szybszy dostęp robota do formy. Zmiana form, nawet bardzo rozbudowanych, jest łatwa i sprawna.

Trzecią wtryskarką, na której objawiały się zalety systemu ecodrive była maszyna Engel elast przeznaczona do przetwórstwa gumy. Cechą charakterystyczną tej pionowej wtryskarki było homogeniczne przygotowanie materiału dzięki zastosowaniu agregatu wtryskowego typu FIFO. Za pomocą równolegle działających cylindrów biegu szybkiego, z minimalnym czasem wytwarzania ciśnienia, maszyna osiągała wyjątkowo krótkie czasy cyklu. System ecodrive zapewniał jej najniższe zużycie energii w przetwórstwie gumy i silikonów.

Trzy maszyny i trzy przykłady zastosowania napędu ecodrive. Nic więc dziwnego, że wyróżnienie jakie Engel odebrał za najciekawszy produkt w kategorii „Maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych” przypadło mu właśnie za ecodrive.

Wyjaśniając w skrócie czym jest ten produkt, trzeba napisać, iż pod hasłem ecodrive kryje się innowacyjny system napędu oparty na serwomotorach, które kontrolują prędkość działania wtryskarki niezależnie od prędkości wymaganej dla danej maszyny. Innymi słowy, napęd jest aktywny tylko w trakcie ruchów maszyny. Natomiast gdy wtryskarka nie pracuje, to zużycie energii spada praktycznie do zera. Korzyści z używania systemu ecodrive są szczególnie duże w odniesieniu właśnie do bezkolumnowych wtryskarek z serii Engel victory i Engel e-victory. W przeciwieństwie do standardowej hydrauliki z asynchronicznymi napędami, system ecodrive nie zużywa energii w momentach bezczynności.

To na co warto jeszcze zwrócić uwagę poznając system, to fakt, że w większości wtryskarek hydraulicznych oprócz zwiększonego zużycia energii ze względu na stałą pracę silnika i pompy, wyższe są również wymagania odnośnie chłodzenia wody. Dzieje się tak ponieważ olej jest podgrzewany przez ciągły ruch. Podgrzewanie oleju hydraulicznego jest zaś podstawowym wskaźnikiem efektywności energetycznej maszyn hydraulicznych. Tymczasem z systemem ecodrive niektóre maszyny z serii Engel victory nie potrzebują już dłużej chłodzenie oleju.

Śmiało można powiedzieć, że korzystanie z systemu ecodrive w maszynach Engel victory przyczynia się do oszczędności nawet 70 proc. energii w porównaniu ze standardową hydrauliką. Tym samym dostarcza oszczędności typowe dla maszyn w pełni elektrycznych.