Engel pokazał na Plastpolu 2007 cały proces etykietowania w formie (IML)


Etykietowanie w formie IMLJednak prawdziwym hitem, przede wszystkim ze względu na ultra szybki czas cyklu wynoszący 3,3 sek. z IML, była wtryskarka Engel Speed 180/55. W Polsce po raz pierwszy można ją było zobaczyć właśnie przy okazji kieleckich targów. Charakteryzował ją m.in. układ kolanowy dla dynamicznej sekwencji ruchów skracających czas suchego cyklu. Z kolei całkowicie zautomatyzowana regulacja chłodzenia wody zapewniała optymalne termostatowanie wody.

Efektownie pracująca wtryskarka wytwarzała ogromną ilość zielonych okrągłych opakowań. Każdy, kto akurat zawitał na stoisko, mógł się zaopatrzyć w opakowanie i zabrać je do domu jako firmowy prezent. Chętnych nie brakowało.

Siła zwarcia Engel Speed 180/55, to 1800 kN. Jednostką wtryskową jest ślimak o średnicy 55 mm. Urządzenie posiada dwa gniazda. Materiałem wykorzystywanym do produkcji było tworzywo Borealis HG-385MO.


Pojemnik z etykietą produkowany w formie firmy Otto Hofstetter


W pracy tej wtryskarki stosowana była forma renomowanego szwajcarskiego koncernu Otto Hofstetter. Formy tego producenta wykorzystywane są przy wytwarzaniu opakowań cienkościennych. Cechują się minimalnym skrzywieniem oraz wysoką sztywnością przy wyższych temperaturach, które są pożądane przy szybkim wypychaniu w trakcie procesu formowania oraz do opierania się przed strumieniem gorącego wypełniania lub sterylizacji. Wysoka jakość powierzchni i przezroczystość sprawia, że zawartość opakowania jest widoczna. Posiada ono także gwarancję zamknięcia, dzięki której można się dowiedzieć o wszystkich nielegalnych próby otworzenia opakowania.

Engel E-motionOstatnia wtryskarka Engela, E-Motion 310/100 produkowała obudowy nakłuwacza do pobierania krwi. Jej siła zwarcia, to 1000 kN, ślimak miał średnicę 35 mm. Maszyna posiadała aż 24 gniazda, pracowała w cyklu 14,5 sek.

Wykorzystywała materiał PP oraz barwnik. Jeśli chodzi o wtryskarki E-motion, to są one szczególnie polecane do aplikacji, w których niektóre wymagania, m.in. zastosowanie do wtrysku małej masy, krótkie cykle, wyjątkowa powtarzalność, niskie zużycie energii i mała emisja zanieczyszczeń, mają pierwszeństwo.

Podobne prezentacje odbywały się nie tylko w boksie Engela. Dla przykładu na stoisku firmy Dospel cały czas dostępny był personel serwisowy udzielający wielu rad odnośnie funkcjonowania kilkudziesięciu maszyn, które pokazywało w Kielcach to przedsiębiorstwo. Na bezpośrednie pokazy zdecydowały się również m.in Arburg, Muehsam, Demag.