FANUC na targach Automaticon 2017

FANUC na targach Automaticon…
Firma FANUC zaprasza polskich producentów przemysłowych do odwiedzenia targów Automaticon 2017, gdzie zostaną zaprezentowane najnowsze rozwiązania technologiczne podnoszące efektywność zakładów produkcyjnych. Zaplanowano m.in. premierowy pokaz najnowszego modelu robota współpracującego FANUC CR 7iA/L, który wprowadza nowy model współdzielenia pracy człowieka z robotem. W warszawskim centrum EXPO XXI japoński koncern zaprezentuje szereg rozwiązań bazujących na technologii CNC, znakomicie wpisujących się w obecne potrzeby polskich przedsiębiorców.

Obserwowane od dłuższego czasu trendy w gospodarce oraz najnowsze statystyki dotyczące spadku stopy bezrobocia, wzrostu płac oraz planów rekrutacyjnych firm w 2017 r. świadczą o tym, że polski rynek pracy jest w coraz lepszej kondycji. Jednak tak dobre informacje dla pracowników wcale nie muszą oznaczać równie dobrych wiadomości dla pracodawców. Okazuje się, że im lepsze wskaźniki, tym więcej przedsiębiorstw, głównie z sektora produkcji przemysłowej, mówi o problemach ze znalezieniem rąk do pracy. Brakuje już tysięcy inżynierów oraz ludzi z dobrym wykształceniem zawodowym, m.in. spawaczy, operatorów maszyn czy mechaników. A w dalszej perspektywie zarysowuje się potężny niż demograficzny, które pogłębi dzisiejsze problemy producentów.

- To bardzo istotne argumenty, by właśnie teraz podejmować decyzje dotyczące przyszłości i rozpocząć właściwe działania - mówi Jędrzej Kowalczyk, prezes firmy FANUC Polska. - Aby nakierować polską gospodarkę na innowacyjne tory, powinniśmy zacząć korzystać na szeroką skalę z możliwości, jakie daje nam automatyzacja produkcji czy najnowocześniejsza technologia w ogóle. Tylko w ten sposób będziemy w stanie utrzymać obecną produkcję w kraju i rozwijać jej nowe obszary w celu poprawy naszej konkurencyjności.

W przemyśle jest dziś bardzo trudno o pracowników. Przyczyną jest przede wszystkim silny odpływ wykwalifikowanych kadr za granicę. Polscy inżynierowie i informatycy nie mają problemów ze znalezieniem pracy w krajach zachodnich, m.in. w Niemczech, gdzie otrzymują znacznie wyższą pensję. W efekcie w przemyśle motoryzacyjnym brakuje obecnie aż 3-5 tysięcy inżynierów, a w kolejnych latach popyt na pracowników będzie jeszcze rósł w związku z inwestycjami w tej branży. Na niedobór pracowników narzeka także przemysł lotniczy, przemysł ciężki, jak również produkcja żywności, która dotychczas bazowała głównie na niskim koszcie pracy i doskonałej lokalizacji na mapie Europy, a dziś musi ograniczać koszty produkcji i bardziej perspektywicznie myśleć o przyszłości.

- Brak kadr jest dziś największą barierą rozwoju produkcji i wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie wiele się w tym zakresie nie zmieni - mówi Jędrzej Kowalczyk. - Dlatego należy poszukiwać alternatywnych rozwiązań. Oferowane przez naszą firmę rozwiązania, a w szczególności roboty współpracujące umożliwiają wprowadzenie zupełnie nowego modelu prowadzenia produkcji, opartego na współdzieleniu pracy przez ludzi i maszyny. Modelu, który gwarantuje wysoką wydajność, jakość i elastyczność produkcji.

Roboty współpracujące to zupełnie nowe podejście do robotyzacji. Maszyny nowej generacji wyposażone w innowacyjne funkcje bezpieczeństwa są w pełni przygotowane do współpracy z człowiekiem. Nie wymagają przy tym dodatkowych zabezpieczeń w postaci kurtyn lub wygrodzeń. Dzięki wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa a także małym gabarytom, roboty te doskonale wpisują się w trudne obszary produkcji - takie, w których dotychczas nie było można instalować tradycyjnych robotów, ponieważ miały one zbyt duże wymogi w zakresie przestrzeni dla systemu bezpieczeństwa. Zielone roboty marki FANUC niosą ze sobą ocean nowych możliwości dla producentów. Potrzebny jest tylko pomysł, jak je wykorzystać.

Aby ułatwić producentom poszukiwanie obszarów zastosowań robotów nowej generacji, firma FANUC po raz pierwszy w Polsce zaprezentuje najnowszego, sześcioosiowego robota kolaboracyjnego FANUC CR - 7iA/L, który poszerza rodzinę robotów CR (collaborative robots).

FANUC


- Podczas tegorocznych targów chcemy skupić się na procesach pick&place, które muszą być bardzo często realizowane w branży spożywczej - mówi Arkadiusz Błaut, specjalista ds. technicznych w firmie FANUC Polska. - Na przykładzie procesu pobierania i odkładania delikatnych czekoladek przybliżymy odwiedzającym możliwości robota kolaboracyjnego oraz super szybkiego robota LR Mate 200iD wyposażonego w zmysł "wzroku" oraz w nasz niezawodny system bezpieczeństwa DCS.

Stanowiska pokazowe zaprezentują możliwości tworzenia innowacyjnych stanowisk zrobotyzowanych, gdzie oprócz najwyższej jakości, elastyczności, powtarzalności i wydajności liczy się komfortowa, w pełni bezpieczna współpraca człowieka z robotem. Warto dodać, że odwiedzający targi będą mogli wręcz dotknąć robota współpracującego i przekonać się, jak działają zastosowane w nim innowacyjne funkcje bezpieczeństwa, tj. Funkcja "Contact Stop", która powoduje, że robot zatrzymuje się w momencie, kiedy nastąpi jego kontakt z człowiekiem, Funkcja "Push to Escape", która umożliwia operatorowi odsunięcie robota w dowolnym kierunku, kiedy nie jest potrzebny oraz Funkcja "Retract Motion" - która gwarantuje, że robot wykryje przeszkody na swojej drodze i momentalnie się zatrzyma, wykluczając ryzyko, że dłoń lub stopa współpracującego z nim operatora ulegnie zakleszczeniu.

Podczas targów FANUC zaprezentuje również unikalną aplikację CNC złożoną z: wykrawarki, urządzenia transportującego i prasy z robotem. Wszystkie urządzenia będą współpracowały w oparciu o sterowanie FANUC Power Motion iA - obecnie jedyne na rynku sterowanie CNC stworzone z myślą o efektywnym sterowaniu ruchem w złożonych aplikacjach przemysłowych.

- Nasza prezentacja przekona Państwa, że jedno sterowanie może wykonywać wiele programów jednocześnie i płynnie komunikować się z robotem - mówi Jakub Grabiec, sales manager w firmie FANUC. - W efekcie następuje poprawa wydajności produkcji, a dzięki możliwości gromadzenia i wizualizacji danych z wszystkich maszyn zwiększenie niezawodności działania całego systemu.

FANUC


FANUC jako lider w obszarze robotyki od zawsze był firmą innowacyjną. Nie tylko wyznacza światowe trendy w tej dziedzinie, ale przede wszystkim jest blisko swoich klientów. To właśnie w odpowiedzi na ich konkretne potrzeby i oczekiwania, powoli, ale skutecznie zmienia oblicze współczesnej robotyki.

Czytaj więcej: Roboty 139

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC
 

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2