Firma Krystian ze Złotym Medalem targów Taropak

Firma Krystian ze Złotym Medalem…
Tulejarki produkowane przez firmę Krystian zostały nagrodzone Złotym Medalem wrześniowych Targów Taropak w Poznaniu. - To innowacyjne maszyny przeznaczone do produkcji rur papierowych - tłumaczył w trakcie imprezy Marek Zawada z firmy Krystian.

Z zasadami działania nagrodzonych tulejarek można się było zapoznać podczas czterech dni trwania Taropaku. Maszyny pracowały na firmowym stoisku niemal bez przerwy.

Papierowe taśmy były sukcesywnie wprowadzane na wrzeciono formujące. Odpowiednio zapleciony pas na sztandze zaciągał pierwszą taśmę. Druga z taśm oraz kolejne aż do dziesiątej były odwijane z krążków przechodząc przez klejownik, w którym były powleczone warstwą kleju i następnie wprowadzane pod pas powierzchnią klejącą do środka.

W dalszej kolejności pod tym pasem odbywał się proces klejenia i formowania rury papierowej. Uformowana w ten sposób rura prowadzona była przez odcinak do stojaka tulejki.

Firma Krystian na targach Taropak w Poznaniu

- Formowanie i odcinanie na odpowiedniej długości jest procesem ciągłym. Po uruchomieniu maszyny wszystkie czynności wykonywane są automatycznie. Innowacja polega m.in. na automatycznym zmienianiu taśm. Te typy maszyn mają dość dużą wydajność, a przy zmianie surowca nie trzeba zatrzymywać maszyny. Jeśli chodzi o prędkość tulejarki to dochodzi ona do poziomu 60 m/min - wyjaśniał na targach Marek Zawada.

Tulejarka zbudowana jest z odwijaka, klejownika, części formujacej oraz części odcinającej,

Pierwszy z elementów, czyli odwijak posiada możliwość jazdy na kołach nastawnych skrętnych sterowanych z panela operatorskiego z rejestracją położenia w pamięci komputera centralnego. Nowatorskie zastosowanie kompensatorów daje możliwości ciągłości pracy tulejarki podczas zmiany bobiny przy prędkościach do 60 m/min. spływu tulei.

Jeśli chodzi natomiast o klejownik, to wyróżnia się on możliwością ustawień w prowadzeniu taśm z regulacją hamowania i wielkości filtru klejowego. Podawanie kleju, tłoczenie i zapełnianie normy klejowej jest automatyczne.

Odcinak jest sterowany serwonapędem z układem przegniatającym o napędzie hydraulicznym. Długość cięcia odbywa się z dokładnością do 1 mm. Odcinak gwarantuje też możliwość cięcia z w zasadzie nieskończonymi prędkościami formowania.

Firma Krystian to w tej chwili blisko 650 wyprodukowanych i sprzedanych, maszyn do produkcji m.in. tulei papierowych.

Firma Krystian na targach Taropak w Poznaniu