Firma Wartacz zorganizowała Dzień Otwarty

Firma Wartacz zorganizowała Dzień Otwarty
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane przez firmę P&F Wartacz Dni Otwarte połączone ze szkoleniem z zakresu ustawiania oraz kontroli procesu wtrysku. W grudniu tego roku wrocławska firma rozpoczęła 19 rok działalności w zakresie dostawy maszyn dla przetwórców tworzyw sztucznych.

Trzydniowe szkolenie odbyło się w pierwszym tygodniu grudnia. Prowadził je uznany w kraju i za granicą trener w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych mgr inż. Jerzy Kwiecień.

Wszystkich uczestników zaskoczył rozmiar ekspozycji nowych wtryskarek Chen Hsong z fabryki Chen De. Pokazano bowiem kilkadziesiąt pozycji o sile zamykania od 80 do 380 ton. Firma Chen Hsong swoją pierwszą wtryskarkę wybudowała 50 lat temu, więc jej doświadczenie daje gwarancje dobrego produktu. Wszystkie wtryskarki zawierają pompy o zmiennej wydajności i są bardzo bogato wyposażone.

W zaprezentowanej ekspozycji było również kilkadziesiąt młynów od 1,5 do 75 kW oraz szeroki wybór urządzeń peryferyjnych od podajników surowca, suszarek, dozowników barwnika po zawory proporcjonalnie dozujące materiał, wibroizolatory, separatory magnesowe i klemy różnych wielkości. Oczywiście możliwe były testy na własnej formie i tworzywie.

W trakcie pierwszego dnia szkolenia jego uczestnicy zapoznali się z takimi zagadnieniami jak elementy ustawiania i optymalizacji wtryskiwania, zasady doboru wtryskarki pod określony wyrób i formę. Omówiono też budowę i zasady pracy wtryskarek Chen De". Zajęcia praktyczne odbywały się na formach i tworzywie udostępnionych przez firmę Ster z Poznania oraz firmę Mopex z Zieleńca, które są klientami spółki Wartacz. Ster udostępnił formę na wyrób z poliamidu z 30 proc. dodatkiem włókna szklanego, natomiast Mopex formę na wyrób z polipropylenu.

Podczas szkolenia kompleksowo omówiono też takie tematy jak suszenie tworzyw, termostatowanie form, przetwórstwo poliamidów oraz wady wyprasek - ich przyczyny i metody usuwania. - Pewne sprawy z pozoru oczywiste mają jednak swoje niuanse. Ich znajomość podnosi nie tylko jakość wypraski, ale stabilizację u odbiorcy towaru oraz zysk firmy. Omawianie wad i sposobów ich usuwania bardzo ożywiła uczestników spotkania - tłumaczy Marcin Podsadny z firmy P&F Wartacz. - W ramach szkolenia odbyła się również prezentacja pracy młyna ML-SC30. Mielenie rury ciśnieniowej z PE o ściance 16 mm poszło nadzwyczaj sprawnie. Moc silnika młyna - 22,4 kW, noży stałych 2x2 oraz 3x11 ruchomych. Jakość i bojowość młynów ML-SC oferowanych przez firmę P&F WARTACZ została już wcześniej doceniona i rekomendowana przez Ogólnokrajową Izbę Gospodarczą Recyklerów. Posiadają najlepszy stosunek jakości do ceny. Trzeci dzień to dalsze zajęcia praktyczne oraz określanie potrzebnej siły zamykania dla konkretnych wyrobów.

W czasie Dni Otwartych zajęcia odbywały się w dwóch gniazdach produkcyjnych. W pierwszym pracowała wtryskarka CJ150M3V o sile zamykania 150 ton, silniku 15 kW. Była ona podłączona z suszarką, podajnikiem tworzywa oraz urządzeniem schładzającym ML-CW5 z Hong Kongu.

Drugie gniazdo to wtryskarka CJ180M3V o sile zamykania 180 ton, silniku 18,5 kW wraz z podajnikiem surowca, dozownikiem barwnika i schładzarką z Nova Frigo Mini Chiller Re16.

Z uwagi na nowoczesne japońskie pompy o zmiennej wydajności jakie zastosowano we wtryskarkach ich zapotrzebowanie na moc energetyczną jest o blisko 40 - 50 proc. mniejsze w porównaniu do pomp o stałym wydatku. To przekłada się również na ok. 30 proc. mniejsze zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Tak więc np. Mini Chiller RE13 o mocy 16 kW może schłodzić cztery gniazda produkcyjne podobne do tych na pokazie.

- Bardzo ciekawym tematem były dotacje unijne. Jerzy Kwiecień ma szeroką wiedzę praktyczną na ten temat stąd poruszał się również w tym zakresie z wielką swobodą i znawstwem - relacjonuje Marcin Podsadny z firmy P&F Wartacz.

Wydarzenie organizowane przez P&F Wartacz okazało się na tyle atrakcyjne, że spółka już zapowiada podobne szkolenia na 2009 r.


Wtryskarki, schładzarki, chillery, regulatory temperatury, młyny, podajniki, rozdmuchiwarki
 

Wtryskarki, schładzarki, chillery, regulatory temperatury, młyny, podajniki, rozdmuchiwarki

Polska, 51-416 Wrocław, Kościerzyńska 21-23