Firma Wartacz zorganizowała Dzień Otwarty

Firma Wartacz zorganizowała… Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się zorganizowane przez firmę P&F Wartacz Dni Otwarte połączone ze szkoleniem z zakresu ustawiania oraz kontroli procesu wtrysku. W grudniu tego roku wrocławska firma rozpoczęła 19 rok działalności w zakresie dostawy maszyn dla przetwórców tworzyw sztucznych.

Trzydniowe szkolenie odbyło się w pierwszym tygodniu grudnia. Prowadził je uznany w kraju i za granicą trener w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych mgr inż. Jerzy Kwiecień.

Wszystkich uczestników zaskoczył rozmiar ekspozycji nowych wtryskarek Chen Hsong z fabryki Chen De. Pokazano bowiem kilkadziesiąt pozycji o sile zamykania od 80 do 380 ton. Firma Chen Hsong swoją pierwszą wtryskarkę wybudowała 50 lat temu, więc jej doświadczenie daje gwarancje dobrego produktu. Wszystkie wtryskarki zawierają pompy o zmiennej wydajności i są bardzo bogato wyposażone.

W zaprezentowanej ekspozycji było również kilkadziesiąt młynów od 1,5 do 75 kW oraz szeroki wybór urządzeń peryferyjnych od podajników surowca, suszarek, dozowników barwnika po zawory proporcjonalnie dozujące materiał, wibroizolatory, separatory magnesowe i klemy różnych wielkości. Oczywiście możliwe były testy na własnej formie i tworzywie.

W trakcie pierwszego dnia szkolenia jego uczestnicy zapoznali się z takimi zagadnieniami jak elementy ustawiania i optymalizacji wtryskiwania, zasady doboru wtryskarki pod określony wyrób i formę. Omówiono też budowę i zasady pracy wtryskarek Chen De". Zajęcia praktyczne odbywały się na formach i tworzywie udostępnionych przez firmę Ster z Poznania oraz firmę Mopex z Zieleńca, które są klientami spółki Wartacz. Ster udostępnił formę na wyrób z poliamidu z 30 proc. dodatkiem włókna szklanego, natomiast Mopex formę na wyrób z polipropylenu.

Podczas szkolenia kompleksowo omówiono też takie tematy jak suszenie tworzyw, termostatowanie form, przetwórstwo poliamidów oraz wady wyprasek - ich przyczyny i metody usuwania. - Pewne sprawy z pozoru oczywiste mają jednak swoje niuanse. Ich znajomość podnosi nie tylko jakość wypraski, ale stabilizację u odbiorcy towaru oraz zysk firmy. Omawianie wad i sposobów ich usuwania bardzo ożywiła uczestników spotkania - tłumaczy Marcin Podsadny z firmy P&F Wartacz. - W ramach szkolenia odbyła się również prezentacja pracy młyna ML-SC30. Mielenie rury ciśnieniowej z PE o ściance 16 mm poszło nadzwyczaj sprawnie. Moc silnika młyna - 22,4 kW, noży stałych 2x2 oraz 3x11 ruchomych. Jakość i bojowość młynów ML-SC oferowanych przez firmę P&F WARTACZ została już wcześniej doceniona i rekomendowana przez Ogólnokrajową Izbę Gospodarczą Recyklerów. Posiadają najlepszy stosunek jakości do ceny. Trzeci dzień to dalsze zajęcia praktyczne oraz określanie potrzebnej siły zamykania dla konkretnych wyrobów.

W czasie Dni Otwartych zajęcia odbywały się w dwóch gniazdach produkcyjnych. W pierwszym pracowała wtryskarka CJ150M3V o sile zamykania 150 ton, silniku 15 kW. Była ona podłączona z suszarką, podajnikiem tworzywa oraz urządzeniem schładzającym ML-CW5 z Hong Kongu.

Drugie gniazdo to wtryskarka CJ180M3V o sile zamykania 180 ton, silniku 18,5 kW wraz z podajnikiem surowca, dozownikiem barwnika i schładzarką z Nova Frigo Mini Chiller Re16.

Z uwagi na nowoczesne japońskie pompy o zmiennej wydajności jakie zastosowano we wtryskarkach ich zapotrzebowanie na moc energetyczną jest o blisko 40 - 50 proc. mniejsze w porównaniu do pomp o stałym wydatku. To przekłada się również na ok. 30 proc. mniejsze zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Tak więc np. Mini Chiller RE13 o mocy 16 kW może schłodzić cztery gniazda produkcyjne podobne do tych na pokazie.

- Bardzo ciekawym tematem były dotacje unijne. Jerzy Kwiecień ma szeroką wiedzę praktyczną na ten temat stąd poruszał się również w tym zakresie z wielką swobodą i znawstwem - relacjonuje Marcin Podsadny z firmy P&F Wartacz.

Wydarzenie organizowane przez P&F Wartacz okazało się na tyle atrakcyjne, że spółka już zapowiada podobne szkolenia na 2009 r.

Czytaj więcej:
Wtryskarki, schładzarki, chillery, regulatory
 

Wtryskarki, schładzarki, chillery, regulatory temperatury, młyny, podajniki, rozdmuchiwarki

Polska, 51-416 Wrocław, Kościerzyńska 21-23

Reportaże

Forum