Firmy z branży tworzyw i opakowań korzystają z unijnych programów

Firmy z branży tworzyw i opakowań… Firmy z branży tworzyw sztucznych i opakowań nie pozostają w tyle jeśli chodzi o wyścig po unijne pieniądze. Na samej tylko liście umów o dofinansowanie projektów podpisanych do 31 sierpnia 2007 r. znalazło się kilkanaście firm z wymienionych branż. Wspomniany program ma nie celu wsparcie projektów nowych, modernizacyjnych oraz dostosowawczych.

Małe i średnie przedsiębiorstwa szczególnie ochoczo sięgają po wsparcie, które umożliwia poddziałanie 2.2.1 SPO WKP. Ma ono poprawić poziom ich innowacyjności poprzez wspieranie nowych inwestycji, polegających na utworzeniu lub rozbudowie istniejącego przedsiębiorstwa, dywersyfikacji produkcji poprzez wprowadzenie nowych dodatkowych produktów bądź zasadniczej zmianie całościowego procesu produkcyjnego istniejącego przedsiębiorstwa.

Główny nacisk położony jest na wspieranie nowych inwestycji zwiększających innowacyjność przedsiębiorstw, mierzoną stopniem innowacyjności produktów i procesów produkcyjnych. Minimalna wartość wsparcia wynosi 500 tys. zł.

Na ogłoszonej niedawno liście umów o dofinansowanie projektów złożonych w ramach wspomnianego poddziałania i podpisanych do 31 sierpnia 2007 r. dominują firmy działające w branży tworzy sztucznych i opakowań.

Jedną z nich jest m.in. Zakład Tworzyw Sztucznych Poliamid z siedzibą w Kłodzku. Otrzyma on wsparcie w wysokości 955 tys. zł. Firma zajmuje się przetwórstwem tworzyw sztucznych metodą wtrysku. Jej produkty trafiają na potrzeby przemysłu ciepłowniczego, górniczego i stoczniowego. Na park maszynowy firmy składają się maszyny takich firm jak Demag, Arburg, Battenfeld, Krauss Maffei.

Unijne dofinansowanie otrzyma już po raz kolejny. Wcześniej, dzięki podobnemu wsparciu udało jej się przeprowadzić m.in. inwestycję związaną z dwukrotnym powiększeniem powierzchni produkcyjnej oraz z centralnym systemem chłodzenia maszyn i form.

Kolejną z firm z sektora przetwórstwa tworzyw sztucznych, które znajdują się na wymienionej liście składającej się z 223 przedsiębiorstw, jest spółka Gamaplast.

Otrzyma ona dofinansowanie w kwocie 4,79 mln zł. Gamaplast specjalizuje się w konstruowaniu i budowie form wtryskowych i przetwórstwie tworzyw sztucznych, stale inwestuje również w budowę narzędzi do przetwórstwa tworzyw.

Absolutnym jej hitem, opracowanym wedle własnego pomysłu jest jednak ekologiczna płyta trawnikowa Ekofix, służąca do umacnianie powierzchni zielonych, dróg, parkingów oraz poboczy.

Czytaj więcej: