Fundacja Haas wspiera edukację techniczną

Fundacja Haas wspiera edukację… Podczas Pierwszego Forum Centrów Edukacji Technicznej HTEC firmy Haas, które odbyło się 18 stycznia w warszawskiej siedzibie firmy Abplanalp, przedstawieni zostali laureaci programu stypendialnego Fundacji Haas w 2015 roku. Łącznie 61 szkół z 15 europejskich krajów otrzyma od Fundacji Gene'a Haasa (GHF) stypendia na łączną kwotę 425 tys. dol.

W Polsce przyznano stypendia 12 szkołom na łączną kwotę 74,9 tys. dol. Największą kwotę, wynoszącą 15 tys. dol., otrzyma Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej z Poznania. Ponadto stypendia otrzymają następujące placówki: Zespół Szkół Technicznych w Leżajsku, Centrum Kształcenia Praktycznego w Strzyżowie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, ZSZ Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie, Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, Zabrzańskie Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego w Zabrzu, HTEC - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Siennie oraz HTEC - Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej.

Stypendia są częścią stałego zaangażowania Gene'a Haasa, założyciela i dyrektora generalnego Haas Automation, we wspieranie edukacji technicznej. Celem stypendiów GHF jest podniesienie jakości kształcenia w europejskich programach szkoleniowych dotyczących produkcji. W przyszłym roku GHF ma nadzieję rozszerzyć swoją obecność w Europie i wesprzeć trwające odradzanie się edukacji technicznej.

Stypendia fundowane są we współpracy z firmą Haas Automation i amerykańskim Narodowym Instytutem Obróbki Metali (National Institute for Metalworking Skills, NIMS). Fundacja Gene'a Haasa przyznaje stypendia na trzech kontynentach. Sieć Centrów Edukacji Technicznej firmy Haas (HTEC) wspiera tysiące programów edukacyjnych w Ameryce Północnej, Europie i Afryce, a wkrótce pomoc ta dotrze także do Azji.

- Jestem przekonany, że stypendia te nie tylko ułatwią zdobycie wiedzy przez uczniów, którzy obecnie szkolą się na specjalistów dla przemysłu obróbczego i produkcji maszyn, ale także przyciągną kolejnych młodych ludzi do podjęcia edukacji w tej dziedzinie - powiedział Grzegorz Ziółkowski, dyrektor marketingu Abplanalp Sp. z o.o., dystrybutora obrabiarek marki Haas Automation, która ściśle współpracuje z Fundacją Gene'a Haasa. - Liczę, że tego typu inicjatywy pozwolą wydobyć z impasu szkolnictwo techniczne i dostarczyć na rynek tak poszukiwanych obecnie specjalistów. To pierwszorzędny warunek dalszego stabilnego rozwoju gospodarczego Polski.

Podczas warszawskiego Forum przedstawiono również wyniki badań opinii wśród uczniów szkół zawodowych i techników, pokazujących potrzeby i bariery w rozwoju zawodowym uczniów. Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Abplanalp wynika, iż aż 82 proc. uczniów wiąże swoją przyszłość zawodową z wybraną przez siebie specjalnością i profilem kształcenia.

Czytaj więcej:

brak
 

Haas, cnc, obróbka cnc, obrabiarki cnc, obrabiarki sterowane numerycznie, obrabiarki ciężkie, elektrodrążarki

Polska

Reportaże

Forum