GTX HANEX Plastic zapewnia zyski z odzysku

GTX HANEX Plastic zapewnia… GTX HANEX Plastic jako jedyny producent opakowań PET na polskim rynku odzyskuje niemal 100 proc. własnych odpadów produkcyjnych. Własna linia recyklingu opakowań oraz nowoczesne linie technologiczne zapewniają firmie oszczędności w wysokości 4 mln zł rocznie.

W 2006 r. Hanex wyprodukował blisko miliard różnych opakowań oraz ok. 6 tys. ton folii PET. Firma osiągnęła przychody w wysokości 170 mln zł. W bieżącym roku zarząd planuje wzrost przychodów do ok. 220 mln zł, czyli o blisko 30 proc. Opracowana i stosowana przez Hanex nowatorska technologia wykorzystywania odpadów oraz ciągłe działania na rzecz zmniejszania wagi wprowadzanych na rynek opakowań znacząco wpływają na wyniki finansowe firmy. Koszt surowców to bowiem ok. 70-90 proc. ogólnych kosztów produkcji. Aby uzyskać środki na dalsze inwestycje w badania i rozwój własnych technologii w ciągu trzech lat firma zamierza wejść na warszawską giełdę.

W ostatnim czasie Hanex uruchomił jedyną w Polsce linię technologiczną Reifenhauser do produkcji wielowarstwowej folii termoformowalnej, która pozwala na blisko 100 proc. odzysk odpadów produkcyjnych zużywanych następnie do produkcji folii RPET (z warstwą wewnętrzną w 80 proc. wykonaną z materiałów wtórnych).

Jest jedną z nielicznych firm, które nie muszą stosować odpadów produkcyjnych do produkcji prefom. Preformy produkowane są wyłącznie z materiałów pierwotnych, co pozwala zapewnić najwyższą jakość wyrobów.

Rocznie Hanex wprowadza do ponownego użytku ponad 4 tys. ton opakowań PET (dane z 2006 r.) w postaci płatków i regranulatów PET z recyklingu. W 2007 r. planuje pozyskać ponad 8 tys. ton recyklatów. Pozyskanie odpadów stanowi jednak dla firmy poważny problem ze względu na brak procedur i przepisów dotyczących segregacji śmieci w Polsce.

W Polsce zużywa się około 130 tys. ton samych butelek typu PET, czyli ok. 2,75 mld sztuk, a odzyskuje się około 10 tys. ton w skali roku. Przepisy Unii Europejskiej określają poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Z roku na rok poziomy te wzrastają. Do 2014 r. obowiązkowy odzysk ma sięgnąć 60 proc., a poziom recyklingu ma wynosić nie mniej niż 55 proc. i nie więcej niż 80 proc.

Systematyczne inwestycje w badania i rozwój oraz troska o środowisko naturalne od wielu lat decydują o naszej przewadze konkurencyjnej. Wszechstronne wykorzystywanie butelek PET na rynku, pozytywne prognozy ich produkcji, a także stosunkowo duża podatność do recyklingu zadecydowały o wdrożeniu przez nas systemów ich pozyskiwania i przetwórstwa - mówi Janusz Stokłosa, prezes GTX Hanex Plastic. - Od lat ściśle współpracujemy z ośrodkami naukowo-badawczymi, poszukując innowacyjnych, przyjaznych ludziom i środowisku technologii.

Poza odzyskiem surowców Hanex prowadzi również działania zmierzające do opracowania technologii, która pozwala na zmniejszenie ilości zużywanych surowców przy zachowaniu stałego poziomu produkcji. Firma opracowała technologię wytwarzania preform PET o 2,5 grama lżejszych od standardowych oraz wkrótce uruchomi nową linię technologiczną do ich produkcji. Mniejsza gramatura produktu pozwoli zaoszczędzić w skali roku tysiące ton surowca nie zmieniając przy tym walorów użytkowych samego opakowania.

GTX HANEX Plastic Sp. z o.o. rozpoczął działalność w 1992 r. i jest liderem na szybko rozwijającym się rynku opakowań w Polsce. Firma oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie produkcji folii termoformowalnej, preform oraz opakowań PET. Miesięczne zdolności produkcyjne Hanexu sięgają obecnie blisko 130 milionów różnego typu opakowań oraz 1000 ton folii PET.

Hanex stale inwestuje w badania mające na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Opatentował i wprowadził na rynek lekkie preformy od 14 do 50 g. Spółka uruchomiła też jedyną w kraju linię produkcyjną do wytwarzania wielowarstwowej folii poliestrowej PET z możliwością zastosowania warstwy polietylenu. Ponad 70 proc. udziału w tym rynku czyni z Hanexu niekwestionowanego lidera.

Hanex, jako pierwszy w Polsce uruchomił własną linię recyklingu opakowań i rozpoczął kompleksowe zagospodarowywanie odpadów typu PET oraz wytwarzanie na ich bazie wyrobów o charakterze rynkowym. Spółka realizuje zamówienia dla największych koncernów z branży spożywczej, chemicznej, kosmetycznej, budowlanej, technicznej.

Do klientów Hanexu należą firmy o charakterze globalnym, europejskim oraz najwięksi producenci krajowi z branży napojowej, wodnej, mleczarskiej, chemicznej, spożywczej i technicznej. Główna siedziba firmy oraz linie produkcyjne zlokalizowane są w Dąbrowie Górniczej.

Czytaj więcej: