Grafe świętuje 20 lat istnienia na rynku

Grafe świętuje 20 lat istnienia…
Niemiecka firma Grafe, działająca także w Polsce, celebruje dwie dekady swojej obecności na rynku tworzyw sztucznych.

Firma specjalizuje się w modyfikowaniu termoplastycznych tworzyw sztucznych oraz należy do najnowocześniejszych producentów koncentratów barwiących w Europie. Zatrudnia obecnie ponad 250 osób. Założona została we wrześniu 1991 r. przez czterech braci Grafe oraz jeszcze jednego ich wspólnika.

Spółka pod nazwą Grafe Color Batch ulokowana została w Jenie, mieście dawnego NRD, pamiętającym bitwy Napoleońskie. Początkowo korzystała z zakładu przedsiębiorstwa Zeiss. To znana marka dawnej wschodnioniemieckiej gospodarki.

Z biegiem czasu pomieszczenia w Jenie stały się zbyt małe dla rozwijającej się firmy. Dość powiedzieć, że gdy dzisiaj jej założyciele wspominają dawne czasy, to śmieją się, że nie było do ich dyspozycji nawet porządnej stacji telefonicznej, ani tez dostępu do skrytki pocztowej. Do tego infrastruktura w Jenie nie przedstawiała się imponująco, co także utrudniało prowadzenie biznesu. To wszystko zadecydowało o wyborze nowego miejsca na siedzibę firmy. Po czterech latach od założenia wybrano miejscowość Blankenhain, podobnie jak Jena w Turyngii i do tej pory zostało zrealizowanych już w niej przez Grafe osiem projektów budowlanych.

Grafe


W sumie w Blankenhain bracia zainwestowali już ok. 40 milionów euro. Inwestycje te obejmowały urządzenie budynków, a także techniczne wyposażenie działu produkcji, badań naukowych, rozwoju oraz inwestycje w majątek obrotowy. W najmłodszy projekt – nowy budynek produkcyjny, halę magazynową i maszyny włożono niedawno 9,5 mln euro.

Przedsiębiorstwo angażuje się też, co w Niemczech nie jest niczym wyjątkowym, w działalność charytatywną. Grafe wspiera szkoły, instytucje sportowe, fundację „Dzieło Pomocy Życia” oraz fundację obywatelską Blankenhain. Pomaga w działalności kulturalnej również jako członek Związku Zamkowego Blankenhain, Weimarskiej Szkole Malarstwa i Rysunku. Ponadto istnieje kooperacja w systemie kompetencji przemysłu tworzyw sztucznych i Polymermat e.V. Produkty firmy zdobyły w ostatnich latach wiele wyróżnień jak „Weimarską Nagrodę Gospodarczą” i „Management Award” i po raz drugi z kolei „ Automative Division Award”.

Dzisiaj Grafe obecne jest już nie tylko w Niemczech, ale też we Włoszech i co ważne w Polsce. W obydwu krajach działają spółki dystrybucyjne.

Na zdjęciu bracia Grafe: Clemens, Christian, Michael i Matthias.
Na zdjęciu bracia Grafe: Clemens, Christian, Michael i Matthias.


Czytaj więcej: Rocznice 50 Ze świata 387

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa
 

Barwniki, koncentraty barwiące, tworzywa barwione w masie, stabilizatory termiczne, środki poślizgowe i smarne, antyblokery, stabilizatory UV, uniepalniacze

Polska, 42-700 Lubliniec, Oleska 85