Greenpeace przywiózł Nestlé 350 kg plastikowych śmieci

Greenpeace przywiózł Nestlé…

W ramach globalnej kampanii na rzecz zmniejszenia produkcji wyrobów tworzywowych jednorazowego użytku aktywistki i aktywiści Greenpeace przywieźli przedwczoraj pod siedzibę Nestlé Polska 350 kg plastikowych odpadów. Tyle opakowań jednorazowego użytku Nestlé produkuje w ciągu 5 sekund. Jednocześnie na elewacji budynku, w którym znajduje się siedziba Nestlé Polska, ekolodzy przykleili dużych rozmiarów transparent z napisem "#tochybatwoje, Nestlé".

Akcja to część międzynarodowej kampanii, której celem jest skłonienie Nestlé do zmniejszenia produkcji plastikowych opakowań jednorazowego użytku. Koncern Nestlé, największa firma w branży spożywczej na świecie, sprzedaje dziennie około miliarda produktów, z tego 98 proc. w opakowaniach jednorazowych. Ilość plastiku zużytego przez koncern w 2018 roku wyniosła 1,7 mln ton. To o 13 proc. więcej niż w 2017 roku.

- Świat dotknęła plastikowa epidemia, a jedynym lekarstwem, które może ją zwalczyć, jest ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Dotychczasowe deklaracje Nestlé są niewystarczające w stosunku do skali problemu, jaki firma generuje, pakując swoje produkty w tony plastiku. Choć koncern zapewnia, że zauważa problem, to cały czas nie zadeklarował jednoznacznie zmniejszenia ilości plastiku i zerwania z kulturą jednorazowości. Oczekujemy, że Nestlé w najbliższym czasie, zamiast roztaczać wizje o poprawie recyklingu i lepszych opakowaniach jednorazowych, jasno określi, kiedy i o ile zmniejszy ilość plastiku wprowadzanego na rynek - powiedziała Magdalena Figura z Greenpeace.

Greenpeace domaga się od Nestlé udostępniania dokładnych danych dotyczących ilości wykorzystywanych plastikowych opakowań, przedstawienia konkretnych planów zmniejszenia ich zużycia oraz inwestowania w nowe sposoby dostarczania produktów do klientów.

greenpeace-2