Grudniowy numer "Plast Echo" już dostępny

Grudniowy numer "Plast Echo"…

Grudniowa odsłona magazynu "Plast Echo" skupia się na tematach dotyczących innowacji technologicznych.

Robotyzacja, digitalizacja – pojęcia te będą już wkrótce nieodłącznie wiązać się z przetwórstwem tworzyw sztucznych. W najnowszym numerze Plast Echo Krzysztof Hajzyk z firmy Universal Robots odpowiada na pytania o stan robotyzacji w polskim przemyśle i sektorze przetwórczym. 

Francuski koncern Dassault Systèmes oferuje produkt, który zrobi za nas wszystko: zaprojektuje detal, dobierze tworzywo, ba, wybierze nam odpowiednią wtryskarkę - o czym opowiada Marcin Sitkiewicz z tejże właśnie firmy. Sami producenci urządzeń do formowania wtryskowego również w dziedzinie cyfryzacji nie zasypiają gruszek w popiele. Benjamin Franz i Stephan Reich z firmy Arburg w sposób jasny i klarowny wyjaśniają, do czego służy portal internetowy arburgXworld oraz jak z niego korzystać. Sumitomo (SHI) Demag prezentuje z kolei zalety swojej nowej platformy myConnect.

W wywiadzie z Szymonem Dziak-Czekanem, prezesem Stowarzyszenia "Polski Recykling", omówione zostały kwestie dotyczące wdrożenia Systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w Polsce i rozwiązań związanych z gospodarowaniem odpadami tworzywowymi. Marta Lenartowicz-Klik w swoim tekście "Recykling chemiczny PET" wyjaśnia natomiast tytułowe zagadnienie w przejrzysty i przystępny sposób, odnosząc się do własnych badań przeprowadzonych w tym zakresie. Uwadze polecamy również artykuł dr. hab. Andrzeja Swinarewa, w którym porusza on zagadnienie druku 3D w odniesieniu do zastosowań w chirurgii krtani.

Ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, w numerze znalazło się również miejsce na tekst dotyczący sztucznych choinek i dylematów związanych z wyborem właściwego drzewka. Jeśli zaś są Państwo ciekawi, co dokładnie łączy tworzywa sztuczne i szachy, zapraszamy do lektury artykułu red. Agaty Mojcner pt. "Królewska gra stojąca plastikiem".