Grupa Ciech z nową pięcioletnią strategią

Grupa Ciech z nową pięcioletnią… Grupa Ciech poinformowała o przyjęciu nowej strategii spółki na lata 2014-2019. Władze spółki spodziewają się w tym czasie średniorocznych przychodów w wysokości ok. 3,8 mld zł, średniorocznej EBIDTA znormalizowanej wynoszącej ok. 660 mln zł, przy średniorocznej marży EBITDA znormalizowanej ok. 17 proc. Osiągnięcie wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA poniżej 1,00 ma nastąpić w 2019 roku.

Głównym celem spółki jest maksymalizacja jej wartości przy koncentracji na segmencie sodowym. Jak zauważają przedstawiciele Ciechu, segment sodowy spółki posiada liczne przewagi konkurencyjne, których wykorzystanie ma być zmaksymalizowane (np. geograficzne rozmieszczenie zakładów produkcyjnych - w Polsce, Niemczech i Rumunii, które umożliwia efektywne dotarcie do dotychczasowych klientów europejskich oraz może stanowić bazę ekspansji na nowe rynki). Ponadto firma jest cały czas liderem kosztowym w produkcji sody.

Segment organiczny Ciechu będzie rozwijany na bazie spółki Organiki-Sarzyna, która pozostaje częścią Grupy Chemicznej Ciech. To stwierdzenie oznacza jednocześnie zamknięcie rozmów na temat potencjalnej jej sprzedaży. Główne produkty spółki to żywice poliestrowe i epoksydowe oraz środki ochrony roślin (marka Chwastox). Organika-Sarzyna ma systematycznie rozwijać kanały dystrybucji celem skuteczniejszego dotarcia do klientów, wzrośnie efektywność kosztowa i wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz, odpowiadając na potrzeby klientów - planuje dywersyfikację produktową i rozwój działalności badawczo-rozwojowej.

- Kierowany przeze mnie zarząd starał się podejść do tworzenia nowej strategii wyjątkowo odpowiedzialnie i elastycznie, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności rynkowe, jak i nowe możliwości, jakie pojawiły się przed spółką w związku ze zmianą głównego akcjonariusza - powiedział Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Ciechu. - W dużej mierze zakładamy kontynuację działań mających na celu redukcję kosztów, ale jednocześnie chcemy rozwijać podstawowe segmenty naszej działalności, to jest sodowy i organiczny. Mając doświadczonego
inwestora stawiamy na rozwój grupy w skali światowej.

- Inwestycja w Ciech strategicznie wpisuje się w rozwój Grupy Kulczyk Investments - stwierdził Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Ciechu. - Mamy wieloletnie doświadczenie w przekształcaniu naszych spółek w liderów rynkowych. Ponadto nasza międzynarodowa pozycja pozwala na uwolnienie potencjału Ciechu i stworzenie narodowego czempiona, odnoszącego sukcesy na globalnych rynkach. Realizacja tego celu wymaga czasu i żelaznej konsekwencji. Dlatego traktujemy tę inwestycję jako strategiczną i długoterminową.

Grupa Ciech


Grupa Ciech skupia ponad trzydzieści firm, zatrudniających w sumie ponad 3,7 tys. pracowników. W ciągu najbliższych pięciu lat spółka planuje inwestycje warte 1,5-1,6 mld złotych, m.in. w rozbudowę mocy produkcyjnych. Największymi akcjonariuszami spółki są: KI Chemistry (51,14 proc. akcji) oraz ING Otwarty Fundusz Emerytalny (9,49 proc.). Od 28 maja 2012 roku prezesem zarządu Ciech jest Dariusz Krawczyk.

Czytaj więcej:

Żywice epoksydowe, poliestrowe, do farb proszkowych
 

Żywice epoksydowe, poliestrowe, do farb proszkowych, żelkoty i topkoty, utwardzacze, żywice fenolowo-formaldehydowe

Polska
brak
 

Soda kalcynowana, sól warzona, środki ochrony roślin, pianki poliuretanowe, krzemiany sodu i potasu, opakowania szklane

Polska

Reportaże

Forum