Grupa Mondi Packaging wzmacnia swój potencjał

Grupa Mondi Packaging wzmacnia… Grupa Mondi uruchomiła w swoim zakładzie w Świeciu nową maszynę papierniczą MP7. Inwestycja pozwoli firmie na umocnienie swojej rynkowej pozycji poprzez dodanie do oferty niskogramaturowego papieru makulaturowego.

Grupa Mondi to europejski producent produktów opakowaniowych. Ma silną pozycję w zakresie dostarczania niskogramaturowych papierów z włókna pierwotnego. W odpowiedzi na szybko rozwijający się w Europie Wschodniej i Środkowej segment papierów tego rodzaju, wzmocniła swój potencjał o nową maszynę papierniczą MP7.

Instalacja może się pochwalić tempem pracy na poziomie 1800 m/min. Tym samym jest to jedna z najszybszych maszyn produkujących papiery opakowaniowe na świecie. Jej efektywność i krótkie cykle produkcyjne pozwalają na skrócenie czasu realizacji zamówienia oraz zwiększenie dostępności standardowych asortymentów. Dobra jakość formowania i gwarantuje optymalną przerabialność i maksymalną prędkość przerobu.

Inwestycja Mondi Packaging

Maszyna jest odpowiedzią na rosnący trend konsumpcji niskogramaturowych papierów przeznaczonych do produkcji opakowań. Trend ten jest napędzany koniecznością zwiększania efektywności kosztowej, wdrażania ustawodawstwa europejskiego dotyczącego przemysłu opakowaniowego oraz troską o środowisko.

Zakres produktów oferowanych przez MP7 obejmuje niskogramaturowy papier typu fluting i testliner w gramaturze od 75 do 140 g/mkw. Duże możliwości produktu w połączeniu z korzyściami wynikającymi z zastosowania niskich gramatur pozwalają na bardziej ekonomiczną produkcję opakowań.

Jak tłumaczą przedstawiciele Mondi, dzięki MP7 możliwe będzie wyeliminowanie występujących dotychczasowych ograniczeń wydajnościowych w obszarze produkcji niskogramaturowych papierów makulaturowych. Dzięki umiejscowieniu maszyny w Polsce, możliwe będzie dostarczania papieru zarówno na rynek Europy Środkowo – Wschodniej, jak również do Niemiec, Skandynawii i państw Beneluksu.

W porównaniu z innymi maszynami działającymi w Świeciu, produkcja jednej tony papieru na siódemce będzie wymagała zużycia o 20 proc. mniej pary, 30 proc. mniej elektryczności oraz 40 proc. mniej wody.

Na tym nie koniec inwestycji w firmie Mondi. Jej nowy, całkowicie automatyczny magazyn znacznie poprawi jakość serwisu magazynowego. W hali magazynowej oprócz standardowych asortymentów i szerokości będą przechowywane również rolki pod zamówienie odbiorcy. Trzy dźwigi wyposażone w próżniowe układy podnośnikowe będą umieszczały rolki na taśmociągu, który ma możliwość transportowania do 60 zwojów na godzinę, na siedem stanowisk ładowania.

Inwestycje poczynione przez firmę w ostatnich latach umożliwiają jej znaczne zminimalizowanie śladu węglowego poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 100 tys. ton rocznie. Oznacza to ponad 60 proc. obniżkę przy rosnącej znacznie wielkości produkcji.

Warto też wiedzieć, że Mondi Świecie jest największym w Polsce konsumentem makulatury. Kiedy MP7 osiągnie pełną wydajność, całkowite zużycie makulatury wzrośnie do około 900 tys. ton rocznie. W tej chwili surowiec makulaturowy jest zużywany na poziomie 420 tys. ton w ciągu roku.

Czytaj więcej:
Papier 44
Maszyny 595

Reportaże

Forum