Hasco - pionier w cyfryzacji

Hasco - pionier w cyfryzacji

Cyfryzacja odgrywa obecnie kluczową rolę w produkcji narzędzi i form. Hasco, jako wiodący dostawca modułowych standardowych zespołów formowych i akcesoriów, stała się pionierem w cyfryzacji całej branży poprzez ciągły rozwój unikalnych standardów. Możliwości, jakie stwarza cyfryzacja w przedsiębiorstwie, zostały dostrzeżone na wczesnym etapie i Hasco wdrożyło je już na początku lat 80. XX wieku, aby maksymalnie ułatwić projektowanie i produkcję systemów form.

Firma Hasco oferowała wsparcie przy projektowaniu w czasie, gdy nikt jeszcze nie myślał o projektowaniu wspomaganym komputerowo (CAD). „Blueprint book” była nieodzowną pomocą na desce kreślarskiej. Również wtedy na półce projektanta form nie mogło zabraknąć podręcznika zawierającego przykłady projektów Hasco.

Pierwsze kroki na cyfrowej drodze poczyniono w firmie w dziale technologii formowania i inżynierii maszyn, kiedy wprowadzono łączenie danych z maszynami, pozyskiwanie danych produkcyjnych i identyfikowalność produktu.

Następnie w 1982 roku nastąpił zakup pierwszego systemu CAD od Unigraphics i wprowadzenie standardowego modułu formy Hasco, który umożliwił projektantom i twórcom form konfigurowanie kompletnych systemów form z odpowiednimi akcesoriami bezpośrednio z dostarczonego systemu. Był to ważny kamień milowy, ponieważ firma Hasco jako pierwsza na rynku udostępniła swoim klientom tę usługę cyfrową w postaci standardowej biblioteki jednostek form. Od deski kreślarskiej do cyfrowego miejsca pracy - cyfrowe miejsce pracy, a także praca wspomagana komputerowo oznaczały zmianę paradygmatu w branży. Po wynalezieniu w latach 60. XX w. systemu modułowego dla standardowych jednostek formujących, kilkadziesiąt lat później firma Hasco ponownie zasadniczo zmieniła sposób myślenia i działania całej branży.

hasco-cad-old


Podstawowa koncepcja standardowego modułu formy była od tego czasu stale rozwijana i optymalizowana. W 1997 roku pojawiła się pierwsza wersja 3D z trójwymiarowymi danymi, które do dziś stanowią podstawę do projektowania narzędzi formierskich. Rok później cyfrowy system został rozszerzony o usługę składania zamówień on-line. Za pośrednictwem strony głównej, która w tamtym czasie otrzymała nagrodę jako najnowocześniejsza witryna internetowa, można było wygodnie i łatwo zamówić wszystkie elementy płyt i akcesoriów na własnym komputerze. Jednocześnie uprościło to kalkulację ceny systemu form.

W dzisiejszych czasach nie sposób wyobrazić sobie codziennego biznesu bez cyfryzacji. Wewnętrznie ręczne procesy produkcyjne i usługowe musiały stopniowo ustąpić miejsca systemom cyfrowym. Zwiększyło to możliwości dostaw i znacznie uprościło wytwarzanie wysokiej jakości produktów Hasco. Zapasy i logistyka zostały zdigitalizowane, aby jeszcze bardziej przyspieszyć procesy dostaw i zapewnić klientowi większą elastyczność. Również produkty już dawno weszły w erę cyfrową. Niektóre artykuły są obecnie dostarczane na przykład z interfejsem OPC UA. Za pomocą niedawno wydanego narzędzia Mold Track możliwa jest teraz precyzyjna lokalizacja narzędzi do formowania wtryskowego w pomieszczeniach zamkniętych.

Gorące kanały Hasco podążają tutaj kolejnymi innowacyjnymi ścieżkami, wprowadzając technologię RFID do systemów gorących kanałów.

Jako pionier cyfryzacji firma Hasco wielokrotnie upraszczała procesy pracy i dzięki kolejnym innowacjom na przyszłość po raz kolejny wyznacza standardy w zakresie wydajności i produktywności.