Hurmak rozpocznie produkcję wtryskarek w WNP

Hurmak rozpocznie produkcję…

Turecki producent wtryskarek Hürmak Plastics Machinery w tym roku rozpocznie produkcję swoich maszyn w Rosji. Mustafa Varank, turecki minister przemysłu i technologii oraz Denis Manturov, rosyjski minister przemysłu i handlu, którzy w lipcu 2019 r. odwiedzili stoisko firmy Hurmak na największych rosyjskich targach przemysłowych Innoprom w Jekaterynburgu, zwrócili uwagę na pozycję Turcji jako strategicznego partnera Rosji w dziedzinie technologii przemysłowych. To właśnie w trakcie tych targów rozpoczęto rozmowy zakończone podpisaniem 28 listopada ub. r. 5-letniej umowy na produkcję maszyn Hurmaka na terenie WNP.

Po targach Innoprom Turcy pojawili się w rosyjskim w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, gdzie rozmawiali na temat wsparcia przez rosyjski rząd swojej inwestycji w Rosji.- Rozmawialiśmy o możliwości realizacji projektu inwestycyjnego, który finalnie mógłby zaspokoić nawet 70% popytu rynku rosyjskiego na wtryskarki o sile zwarcia od 60 do 1000 ton - powiedział jeden z uczestników tego spotkania.

W listopadzie 2019 delegacja rosyjskich i białoruskich oficjeli odwiedziła turecką fabrykę. W trakcie tej wizyty doszło do podpisania porozumienia w sprawie rozpoczęcia produkcji wtryskarek Hurmaka na terenie WNP jeszcze w 2020 r.

hurmak-rus-heyet-ziyareti-1

Potrzeby państw członkowskich całej Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu i Armenii) w zakresie maszyn i urządzeń do formowania wtryskowego szacuje się na 3 000 sztuk rocznie. Obecnie zapotrzebowanie to może zaspokoić jedynie import.

Sytuację mogą w jakiejś części zmienić regulacje prawne, które mają zostać wprowadzone przez rząd rosyjski. Będą one zachęcać przemysł do zakupu produktów krajowych. A takimi będą produkowane na terenie WNP wtryskarki na licencji Hurmaka.

Umowa o współpracy pomiędzy firmą Hürmak a rządem rosyjskim dotyczy wyprodukowania w pierwszej fazie 50 maszyn do formowania wtryskowego, przeznaczonych na rynek EUG. 

- W oparciu o zapotrzebowanie rynku, które będziemy obserwować w 2020 roku, oszacujemy możliwości nowych inwestycji - powiedział Burc Angan, wiceprezes Hurmaka. - Biorąc pod uwagę zależność rynku od importu, rozwijający się potencjał Rosji i wielkość wymiany handlowej z krajami sąsiednimi, wierzę, że będziemy istotnym partnerem w poszukiwaniu rozwiązań - dodał Angan. 

Przeznaczone na rynek EUG wtryskarki będą produkowane przez białoruską spółkę „Atlant”. Za czasów ZSRR firma ta nosiła nazwę Mińskiej Fabryki Lodówek i to właśnie ona była producentem popularnych w Polsce lodówek Mińsk. 

hurmak-rus-heyet-ziyareti-2


JL


Czytaj więcej:
WNP 15