Hutchinson otwiera siódmą fabrykę w Polsce

Hutchinson otwiera siódmą… 19 lipca br. nastąpiło symboliczne otwarcie zakładu firmy Hutchinson, francuskiego producenta części samochodowych.

Najnowszy zakład grupy, zbudowany w Zawadzie, w pobliżu Dębicy na Podkarpaciu, będzie produkował systemy uszczelnień m. in. dla Grupy PSA i Volvo Cars. Fabryka jest zlokalizowana w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro-Park Mielec, obok zjazdu z autostrady A4.

Inauguracja miała charakter symboliczny gdyż zakład jeszcze nie pracuje. 11 września br. ma zostać dostarczona pierwsza linia produkcyjna, kilka tygodni później planowane jest rozpoczęcie produkcji. Na uroczystości obecni byli: Jacques Maigné, prezes i dyrektor generalny firmy Hutchinson, szef Hutchinson Polska - Piotr Gąska i dyrektor fabryki w Zawadzie Paweł Leski.

Fabryka w Zawadzie zostanie wyposażona do końca roku w trzy linie wytłaczarskie. Będą w niej produkowane, jak wspomniano, przede wszystkim uszczelki do samochodów osobowych. Zatrudnienie znajdzie tu ok. 800 pracowników, zgodnie z zapowiedziami Piotra Gąski. Rekrutacja rozpoczęła się już w październiku ubiegłego roku. Natomiast jeszcze w tym roku pracować tu będzie około 160 osób, w tym 60 w biurach. W pierwszym etapie wybudowano halę o powierzchni 12 tys. m2, następna zaś której budowa jest planowana, liczyć będzie 8 tysięcy m2. Łączny koszt inwestycji wyniesie 160 mln złotych.

Według prezesa firmy Hutchinson kilka powodów zaważyło o lokalizacji fabryki pod Dębicą. Z jednej strony to tradycja przemysłowa, to wszak w Dębicy od czasów przedwojennych działa fabryka opon, z drugiej zaś świetne połączenie kolejowe i autostradowe z Europą Zachodnią, do której firma będzie eksportować dużą część swojej produkcji. Pierwszą fabrykę w Polsce Hutchinson otworzył w 1997 r. w Żywcu.

W zeszłym roku grupa, która posiada obecnie 45 000 pracowników w 25 krajach na całym świecie, osiągnęła roczny przychód rzędu 4,7 mld USD.

Jacek Leszczyński
źródła: RPN, dębica24, nowiny24, Biuro prasowe UMWP, PNE