Hybrydowe formowanie wtryskowe ze zdobieniem w formie

Hybrydowe formowanie wtryskowe…
Na targach JEC World Composites Show & Conference 2017, które odbędą się w Paryżu w dn. 14-16 marca, spółka Bond-Laminates (podmiot zależny koncernu Lanxess) jako najważniejszy punkt swojego pokazu zaprezentuje hybrydowe formowanie wtryskowe w połączeniu z technologią zdobienia w formie (In-Mold Decoration, IMD). Nowy proces umożliwia w pełni automatyczną i niewymagającą dodatkowej obróbki masową produkcję wyjątkowo cienkościennych, a jednocześnie niezwykle sztywnych i lekkich części z wysokiej jakości zdobieniami powierzchniowymi. A wszystko to dzięki wykorzystaniu termoplastycznych materiałów kompozytowych Tepex wzmacnianych włóknami ciągłymi, opracowanych i produkowanych przez Bond-Laminates.

- Technologia ta ma szerokie spektrum zastosowań - w tym w produkcji obudów do urządzeń informatycznych, takich jak smartfony, notebooki i tablety, części do dóbr konsumpcyjnych, takich jak telewizory, ekspresy do kawy, odkurzacze czy elektryczne maszynki do golenia, a także sprzętu sportowego - wyjaśnia Jochen Bauder, dyrektor zarządzający spółki Bond-Laminates.

Spółka, której siedziba mieści się w niemieckim mieście Brilon, zaprezentuje ten proces na żywo na swoim stoisku na targach JEC.

- Wyprodukujemy zdobioną obudowę o ściankach o grubości 0,6 mm na wysoce zautomatyzowanej jednostce produkcyjnej, która jest dostosowana do produkcji seryjnej na dużą skalę - mówi Bauder.

Krótkie cykle produkcyjne

Hybrydowe formowanie wtryskowe połączone z technologią IMD to jednoetapowy, przebiegający w jednej formie proces łączący w sobie trzy etapy: formowanie półproduktu kompozytowego, obtryskiwanie tak uformowanego półproduktu oraz jego malowanie lub zdobienie przy użyciu technologii zdobienia w formie przy wykorzystaniu suchej farby przeniesionej z foliowego nośnika. W przypadku niektórych rodzajów części, kształtów i systemów nanoszenia zdobienia cykl produkcyjny może wynosić nawet od 60 do 90 sekund.

Nowa technologia jest wynikiem ścisłej współpracy pomiędzy kilkoma partnerami. Leonhard Kurz Stiftung & Co. KG oraz Bond-Laminates opracowały system zdobienia w formie skoordynowany z procesem formowania wtryskowego dzięki specjalnej formule i odpowiedniej technologii formowania. Wykorzystując te osiągnięcia, spółka Engel Austria GmbH zaprojektowała wysoko zautomatyzowane gniazdo produkcyjne, dostosowane do produkcji na dużą skalę.

Tepex


Nowe zastosowania materiału Tepex w motoryzacji

Spółka Bond-Laminates wykorzysta również targi JEC jako okazję do zaprezentowania kilku nowych zastosowań swojego materiału Tepex w branży motoryzacyjnej. Będą one obejmowały np. wytworzoną w całości z tworzywa sztucznego dźwignię hamulca, która jest wykorzystywana w samochodach takich jak Porsche Panamera czy Bentley Continental GT. Dźwignia ta zdobyła główną nagrodę w kategorii "Wnętrze nadwozia" w konkursie Automotive Awards zorganizowanym przez Society of Plastics Engineers. Inne zastosowania zaprezentowane podczas targów będą obejmowały belkę tylnego zderzaka Hondy Clarity Fuel Cell oraz podpodłogowe panele ochronne.

Czytaj więcej: Kompozyty 198

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A