IV Recykling Rejs na ćwierćwiecze wolności

IV Recykling Rejs na ćwierćwiecze… W najbliższy piątek podróżnik Dominik Dobrowolski po raz czwarty rozpocznie spływ kajakiem w celu promowania idei recyklingu pn. "Recykling Rejs – odzyskuj tworzywa sztuczne". Proekologiczna inicjatywa Fundacji PlasticsEurope Polska związana jest z problematyką zaśmiecenia środowiska morskiego przez odpady z tworzyw sztucznych, bowiem właśnie tam trafiają często śmieci niefrasobliwie porzucone w środowisku. Organizatorzy akcji chcą także zwrócić uwagę na wartość odpadów z tworzyw sztucznych, których właściwe zagospodarowanie powinno być także priorytetem ze względów ekonomicznych.

Tegoroczny spływ wystartuje 27 czerwca z Warszawy, a zakończy się 12 lipca w Berlinie. Trasa prowadzi szlakiem Wisły, Brdy, Kanały Bydgoskiego, Noteci, Warty, Odry oraz szlakami wodnymi wiodącymi nad Beetzsee w okolicach Berlina.

Trasa spływu nie jest przypadkowa. Rozpoczęcie podróży w stolicy Polski i zakończenie jej w Berlinie ma symbolicznie wskazywać, że europejska droga do wolności rozpoczęła się przed 25 laty w Polsce i przyniosła skutki dla całej Europy - także dla Niemiec, gdzie wkrótce po bezkrwawej polskiej rewolucji zburzono mur berliński.

W czasie kolejnych etapów spływu odbędą się spotkania informacyjne z lokalnymi społecznościami. Ich głównym tematem będzie wspólna troska o czystość rzek i nadbrzeży.

To już czwarta edycja Recykling Rejsu. Pierwsza wyprawa szlakiem Odry odbyła się w 2011 roku. Drugi rejs wiódł szlakiem Wisły, zaś w ubiegłym roku spływ rozpoczął się w Tarnowie, zakończył się zaś w Szczecinie.

Tegoroczny Recykling Rejs objął swym patronatem Prezydent RP, Bronisław Komorowski.