Imitacja materiału tekstylnego na powierzchni detali dla motoryzacji

Imitacja materiału tekstylnego…
Na odbywającym się w tym tygodniu w Mannheim kongresie VDI "Tworzywa sztuczne w motoryzacji" firma PolyOne przedstawia nowy koncentrat Smartbatch Fabric FX. Po dodaniu do procesu formowania wtryskowego pomaga on producentom w sposób wydajny produkować atrakcyjne części wyglądające tak, jak gdyby zostały pokryte prawdziwym materiałem tekstylnym.

- Smartbatch Fabric FX zapewnia możliwość dodawania koncentratu podczas procesu formowania i pozwala wytwarzać atrakcyjne, gotowe do użytku części, które są łatwiejsze w czyszczeniu niż materiały pokryte tekstyliami - mówi Christoph Palm, zastępca prezesa i dyrektor naczelny działu Color and Additives EMEA & India w PolyOne. - Ten koncentrat barwiący pomaga również producentom w przechodzeniu od złożonych procesów łączenia polimerów i tekstyliów do bardziej wydajnego, jednoetapowego formowania.

Technologia Fabric FX może wspomagać zastosowania w przemyśle transportowym, towarów konsumpcyjnych, przemyśle meblarskim i innych branżach, ponieważ jest kompatybilna z wieloma typami polimerów, w tym ABS i PC/ABS. Dodatkowo, ziarnistość i kolor materiału można dostosowywać do zaleceń projektantów.

PolyOne


Dodanie prawdziwego materiału tekstylnego do określonej części podnosi jej atrakcyjność dla klienta, ponieważ materiał tekstylny łagodzi wygląd i wrażenia dotykowe powierzchni. Jednakże wymaga to stosowania złożonych procesów produkcyjnych i dodatkowych etapów produkcji związanych z zakupem i przechowywaniem materiałów tekstylnych. Kolejna wada polega na tym, że materiał tekstylny nie łączy się łatwo z częściami o skomplikowanych kształtach i krzywiznach, co może znacznie ograniczać opcje projektowe i zwiększać ilość odpadów.

Podczas kongresu VDI firma PolyOne na stanowisku 83A przedstawia przykłady części motoryzacyjnych wykonanych w technologii Smartbatch Fabric FX. Potencjalne zastosowania koncentratu Smartbatch Fabric FX dotyczą słupków nadwozia A, B i C, paneli drzwiowych i innych części wnętrza.