Indorama zwiększy produkcję PET we Włocławku

Indorama zwiększy produkcję…
O planowanej inwestycji koncernu z Tajlandii poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, prezentując komunikat w sprawie poszerzenia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zgodnie z informacjami CIR, spółka Indorama Ventures Poland Sp. z o.o. rozbuduje swoją włocławską fabrykę granulatu PET (jakości butelkowej), wprowadzając jednocześnie innowacyjną technologię wykorzystującą ciepło utajone w nim zawarte. Przeprowadzenie inwestycji zwiększy wydajność fabryki z 74 tys. ton do 219 tys. ton rocznie. Koszt projektu, którego zakończenie planowane jest pod koniec 2014 roku, wynosi 100,8 mln zł. Dzięki realizacji inwestycji spółka zatrudni we Włocławku 30 nowych pracowników.

Koncern Indorama pojawił się w Polsce w 2011 roku, kiedy to przejął od SK Eurochem działającą od 2005 fabrykę PET we Włocławku. Indorama należy do ścisłej czołówki światowych producentów PET, jest także ważnym graczem na rynku PTA. W 2013 roku przychody firmy wyniosły 7,5 mld dol. W 42 lokalizacjach na całym świecie firma zatrudnia 9 tys. pracowników.

Jak informuje CIR, w Pomorskiej SSE rozwinie działalność także ważna spółka z branży chemicznej. Soda Polska Ciech SA rozbuduje w Inowrocławiu istniejący zakład, aby zwiększyć produkcję wyrobów chemicznych, głównie sody. Przedsięwzięcie o wartości 140 mln zł, wygeneruje co najmniej 10 etatów i oddali groźbę utraty pracy przez 1500 osób zatrudnionych w zakładzie w Inowrocławiu i pozostałych zakładach grupy Ciech. Zakończenie inwestycji przewidziano na 30 czerwca 2016 r.

Nowe inwestycje będą także realizowane w Bydgoszczy (SPX Flow Technology Poland sp. z o.o) i Brodnicy (Seni sp. z o.o.). Przeprowadzanie inwestycji w PSSE, które przyniosą łącznie 270 nowych miejsc pracy, wymagało powiększenia obszaru strefy o 72 ha. Wynosi on obecnie 1452 ha.