Innowacje materiałowe w ofercie akumulatorów i pojazdów elektrycznych

Innowacje materiałowe w ofercie…

Koncern Lanxess, producent specjalistycznych środków chemicznych, po raz pierwszy będzie miał własne stanowisko na targach Battery Show Europe w Stuttgarcie. To wydarzenie uznaje się za najważniejsze europejskie targi w dziedzinie wysoko zaawansowanych technologii z zakresu akumulatorów i pojazdów hybrydowych. W centrum uwagi znajdą się surowce i materiały wykorzystywane do produkcji akumulatorów litowo-jonowych oraz części elektrycznych układów napędowych.

- Koncern Lanxess oferuje liczne produkty i materiały, które idealnie nadają się do wykorzystania na różnych etapach łańcucha wartości akumulatorów - wyjaśnia dr Wolfgang Ebenbeck, ekspert w dziedzinie pojazdów elektrycznych i materiałów do akumulatorów w Group Function Corporate Development koncernu Lanxess. - Nasze portfolio produktów obejmuje surowce do syntezy związków litu, środki opóźniające zapalenie i produkty służące do pozyskiwania związków niklu i kobaltu o wysokiej czystości do produkcji katod, a także zaawansowane technologicznie poliamidy i poliestry do akumulatorów i części elektrycznych układów napędowych. Na filmie wyświetlanym na swoim stanowisku koncern Lanxess prezentuje liczne potencjalne zastosowania swoich specjalistycznych materiałów w obszarze zaawansowanych technologicznie akumulatorów litowo-jonowych, a także inne już istniejące zastosowania.

Elektromobilność napędza rozwój akumulatorów litowo-jonowych

Akumulatory litowo-jonowe odgrywają istotną rolę w zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach w obszarze motoryzacji, magazynowania energii oraz elektroniki użytkowej. Rozwój technologii pojazdów elektrycznych sprzyja inwestycjom w masową produkcję akumulatorów. W samej Europie istnieją plany budowy zakładów produkcji ogniw do akumulatorów o rocznych zdolnościach produkcyjnych wynoszących ponad 100 gigawatogodzin do roku 2025. Zgodnie z prognozą Grupy P3 przedstawioną podczas Battery Experts Forum w kwietniu 2019 roku koszty akumulatorów litowo-jonowych znacznie spadną do roku 2020, a pojazdy napędzane akumulatorami będą w stanie konkurować ze swoimi odpowiednikami napędzanymi silnikami spalinowymi.

Ogromny potencjał tworzyw termoplastycznych w akumulatorach

Koncern Lanxess opracował dostosowane do potrzeb poliamidy i politereftalany butylenu oferowane pod marką Durethan i Pocan i przeznaczone do produkcji części akumulatorów litowo-jonowych, elektrycznych układów napędowych oraz infrastruktury do ładowania. - Targi Battery Show Europe stanowią idealną okazję do nawiązania bezpośredniego kontaktu z międzynarodowymi producentami akumulatorów i pokazania im korzyści wynikających ze stosowania naszych tworzyw termoplastycznych, które obejmują między innymi niższe koszty, możliwość integracji różnych funkcji, właściwości opóźniające zapalenie, przewodnictwo cieplne oraz lekkość konstrukcji. - Dzięki naszej wieloletniej współpracy z firmami z branży elektrycznej, elektronicznej i motoryzacyjnej już teraz dysponujemy materiałami, które spełniają najważniejsze standardy globalne i odnoszą się do sektora elektrycznego i elektronicznego, z których większość stosuje się już także w motoryzacji - wyjaśnia Anika van Aaken, specjalistka w zespole zajmującym się elektrycznymi układami napędowymi w jednostce biznesowej High Performance Materials koncernu Lanxess; zespół wspiera partnerów projektowych na przestrzeni całego procesu rozwoju części z tworzyw sztucznych na potrzeby pojazdów elektrycznych i powiązanych zastosowań. Potencjalne zastosowania tworzyw termoplastycznych koncernu Lanxess w obszarze akumulatorów obejmują na przykład pokrywy modułów i separatory, wtyki pod wysokim napięciem, części obudów zespołów sterujących, uchwyty do ogniw, podkładki dystansujące, płyty pokryw modułów i przewody zasilania.

Jednym z przykładów innowacji materiałowych na potrzeby technologii akumulatorowych może być materiał Durethan BKV45FN04 o wysokiej płynności, wzmocniony 45-procentową zawartością włókien szklanych w wadze. Pozbawiony halogenu i opóźniający zapalenie poliamid 6 przeszedł testy zgodności ze standardem bezpieczeństwa przeciwpożarowego UL 94 amerykańskiej organizacji testującej Underwriters Laboratories Inc. Najlepszy wynik w postaci klasy V-0 uzyskano dla próbki testowej o grubości zaledwie 0,4 mm. Nowy związek charakteryzuje się również wysoką odpornością na prądy pełzające przy wysokim napięciu. Dzięki swojej sztywności i wytrzymałości jest idealny do produkcji elementów nośnych akumulatorów takich jak ramy ogniw i płyty obudowy. Nadaje się również do wtyków znajdujących się pod wysokim napięciem.


lanxess-img-batterie
Lanxess oferuje liczne produkty i materiały, które idealnie nadają się do wykorzystania na różnych etapach łańcucha wartości akumulatorów. Na rysunku przedstawiono możliwe zastosowanie zaawansowanych technologicznie poliamidów Durethan i politereftalanów butylenu Pocan. Zdjęcie: Lanxess AG
brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska