Innowacyjne mobilne rozwiązanie do rozdrabniania odpadów

Innowacyjne mobilne rozwiązanie…
Po udanych testach przeprowadzonych w Europie austriacka firma Untha wprowadziła na rynek pierwszą na świecie mobilną rozdrabniarkę napędzaną elektrycznie. Mobilny rozdrabniacz XR mobil-e posiada takie same cechy konstrukcyjne, jak cieszący się uznaniem stacjonarny rozdrabniacz XR, dzięki czemu zapewnia klientom takie same korzyści - wysoką wydajność, niskie koszty eksploatacyjne, efektywność energetyczną, niski poziom hałasu, ochronę przed ciałami obcymi oraz łatwość obsługi. Jest to jednak pierwszy tego typu rozdrabniacz wyposażony w napęd elektryczny o niskim poborze mocy, który dzięki dodatkowemu pokładowemu agregatowi może być łatwo przemieszczony w inne miejsce zakładu, a następnie ponownie podłączony do sieci elektrycznej.

Rozdrabniarka XR mobil-e została zaprojektowana w celu zapewnienia klientom maksymalnej elastyczności. Umożliwia ona przetwarzanie różnorodnych materiałów, w tym stałych odpadów komunalnych, odpadów budowlanych, odpadów przemysłowych, drewna i innych odpadów gabarytowych, w celu produkcji wysokojakościowych paliw alternatywnych wykorzystywanych w energetyce, cementowniach czy procesach zgazowania. Wymienne sita i noże umożliwiają skonfigurowanie rozdrabniarki w zależności od specyfikacji materiału wyjściowego i uzyskanie homogenicznej frakcji o wielkości od 30 do 400 mm.

- Kiedy w 2014 r. pokazaliśmy wszystkie nowe maszyny z serii XR, wzbudziliśmy ogromne zainteresowanie na całym świecie - opowiada Peter Streinik, szef działu Business Unit Waste w firmie Untha. - W ciągu zaledwie sześciu miesięcy otrzymaliśmy zamówienia na łączną kwotę 5 mln euro. Były to zamówienia od klientów, którzy chcieli zminimalizować nakłady inwestycyjne poprzez zakup maszyny umożliwiającej jednostopniowe wytwarzanie paliwa alternatywnego SRF.

Firma kontynuowała jednak dialog z klientami w celu odkrycia kolejnych wyzwań operacyjnych. Okazało się, że na rynku istnieje potrzeba solidnej, elastycznej i wydajnej rozdrabniarki do odpadów.

Wówczas rozpoczęto dziewięciomiesięczny projekt inżynieryjny mający na celu opracowanie nowego i unikalnego rozwiązania rozdrabniania odpadów. Testy przeprowadzone w Austrii, Niemczech i Wielkiej Brytanii potwierdziły bardzo wysoką wydajność (na poziomie nawet 70 t/h), możliwość usunięcia ciała obcego w ciągu kilku minut oraz zmianę konfiguracji maszyny w ciągu zaledwie dwóch godzin, tak aby przetwarzała zupełnie inny strumień odpadów.

- Przeprowadzone testy umożliwiły nam udoskonalenie pewnych elementów technologii przed wprowadzeniem produktu na rynek - mówi Streinik. - Oprócz tego, zorganizowane przez nas w Europie pokazy objazdowe odniosły tak duży sukces, że obecnie oferujemy nasze rozwiązanie w dziesiątkach projektów z zakresu produkcji paliw alternatywnych.

Rozdrabniacz XR mobil-e wyposażony jest w gąsienice, regulowany przenośnik odbierający oraz magnes, którego zadaniem jest wyseparowanie wartościowego surowca, jakim są metale. Dzięki niskiej produkcji drobnych cząstek, emisja pyłu oraz materiałów palnych podczas procesu rozdrabniania jest minimalna. W połączeniu z koncepcją rozdrabniania wolnoobrotowego oraz napędem elektromechanicznym (a nie spalinowo-hydraulicznym), ryzyko pożaru jest znacząco zredukowane, a co za tym idzie, niższe są składki na ubezpieczenie.

- Oprócz oczywistych zalet wynikających z wydajności urządzenia, otrzymaliśmy również fantastyczne informacje zwrotne na temat bezemisyjnej i niewiarygodnie cichej pracy rozdrabniacza XR mobil-e - podsumowuje Peter Streinik. - Niski poziom hałasu wynoszący zaledwie 80 dB(A) nie wpływa negatywnie na samopoczucie operatorów oraz minimalizuje zakłócenia, jakie mogą odczuwać okoliczni mieszkańcy. Ułatwia to również wydłużenie godzin pracy, co przekłada się na zwiększenie wydajności i rentowności instalacji.

Untha zaprezentuje po raz pierwszy rozdrabniacz XR mobil-e na Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska - Woda, Ścieki, Odpady, Recykling w Monachium (30 maja - 3 czerwca 2016 r.).

Rozdrabniacz XR mobil-e


Czytaj więcej: Recykling 614 Maszyny 504

Producent niezawodnych rozdrabniaczy do tworzyw
 

Producent niezawodnych rozdrabniaczy do tworzyw sztucznych, metali, papieru, ZSEE, odpadów komunalnych oraz do niszczenia dokumentów i danych

Polska, 04-980 Warszawa, Olecka 23 lok. 221


Reportaże

Forum

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Todarek12

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-09-07

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01

Todarek12

Opłacalność przewijania folii stretch 2020-08-26